
Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją ir Vyriausybę prašydama sutrumpinti mokslo metus pagal pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas bent iki birželio 10 dienos. To priežastis – mokslo metų pailginimas nedavė lauktų rezultatų, t. y. kad pagerės moksleivių pasiekimai. Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Raminta Popovienė tokį siūlymą vertina palankiai. Pasidomėjome, kokios nuomonės vyrauja Rietavo savivaldybės ir Plungės rajono savivaldybės didžiosiose mokyklose.
Plungės „Ryto“ pagrindinės mokyklos direktorius Stanislovas Ivanauskas:

– Egzaminai prasideda birželio 4–5 dienomis. Viena diena reikalinga patalpoms paruošti. Tad šiais metais nuo birželio 3-iosios jau dirbsime nuotoliniu būdu. Nuo birželio 3 iki 9 dienos 5–10 klasių mokiniai mokysis nuotoliu, paskui – 12–16 dienomis. Pradinukai birželio 4, 6 ir 9 dienomis taip pat mokysis nuotoliniu būdu. Sujauktas, nenormalus mokyklos režimas. Vaikai išsiderina. Galų gale, pastaruoju metu kankina karščiai. Mūsų nuomone, tikrai galėtų trumpinti mokslo metus. O dėl akademinių vaikų pasiekimų, tai pailgintas mokymo laikas tikrai jų nepagerina. Kai vaikai išsiderina, ir mokymasis nebėra toks, kokio reikia. Birželį paprastai kažko naujo nebesimoko, pamokas rengiame gamtoje, jos vyksta kitaip.
Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos direktorė Alma Lengvenienė:

– Aš palankiai žiūrėčiau į trumpinimą. Dėl to, kad birželio mėnesį, ypač antroje jo pusėje, būna šiek tiek dirbtinis mokslo metų pratęsimas ir mokinių užimtumas. Užimdami įvairiausia veikla, vaikus mokome ugdytis kitaip, bet nebūtinai labai atsakingai, mokome, kad reikia prisitaikyti, kad būtinai reikia atbūti. Sutikime, kad programas, tiek, kiek reikia išmokti, mokiniai užbaigia anksčiau. Be to, vyksta egzaminai, reikia „įdėti“ nuotolinį mokymąsi. Visi puikiai suprantame, kad vaikas, kuris pareigingas, mokosi, o mažiau motyvuotas nesimoko, nes vasara. Ypač sunku išlaikyti dešimtokus ir ypač tuos, kurie nesiruošia toliau tęsti mokslo, kurie ruošiasi stoti į profesines mokyklas. Po pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo jie jau pradeda jaustis, kad išlaikė egzaminą ir baigė mokyklą, jie nori darbintis. Mūsų kolektyvas tikrai būtų už mokslo metų trumpinimą. O rezervų suintensyvinti mokslo metus, manau, rastume. Pavyzdžiui, žiemos atostogos. Ne kartą ir iš tėvelių esu išgirdusi, ar jos tikrai reikalingos? Kalbu apie tas, kurios būna vasarį. Gal per žiemos atostogas vasarį vaikai ir pailsi, bet žinant, koks šis mėnuo pas mus, jie tikrai daug laiko praleidžia naudodamiesi išmaniaisiais įrenginiais. Gal geriau jie gautų laisvę bėgti per žydintį birželį.
Plungės „Saulės“ gimnazijos direktorė Dalia Uščinienė:

– Su kolektyvu ir administracija šiuo klausimu kalbėjome. Manome, kad būtų tikslinga peržiūrėti tokią galimybę nuo kitų mokslo metų. Kodėl esame už? Nes mokomųjų dalykų programos išeinamos iki birželio 1-osios, o birželį dažniausiai organizuojamos kitokios veiklos. Tačiau mums pagrindinis dalykas, nulemiantis „už“, yra tai, kad birželio mėnesį vyksta brandos egzaminai. Mes turime vienuoliktokus ir dvyliktokus, todėl tame procese dalyvauja labai daug mokytojų. Tad pats veiklos organizavimas sudaro gana daug keblumų ir nepatogumų. Kiek sutrumpinti? Manau, tikslinga atsižvelgti į konkrečias mokyklas.
Plungės Senamiesčio mokyklos direktorius Paulius Zakalskis:

– Mokslo metų trumpinimas bet kokiu atveju intensyvina ugdymo procesą, vadinasi, krūvis ir mokiniams, ir mokytojams būtų didesnis. Bet, kita vertus, mokymosi birželio mėnesį ilginimas – sudėtingas, nes yra egzaminų metas, sunku vykdyti ugdymo procesą. Ir tuo šiltu laikotarpiu organizuojant ugdymą nuotoliu išsiderina ir vaikai, ir mokytojai. Jei užsiėmimai vyksta mokykloje ir jei karšta, tas taip pat neprideda gero ugdymui, todėl kokybiškai jo vykdyti neišeina. Gal būtų galima laviruoti su ugdymo proceso ilgumu. Galėtų duoti spręsti kiekvienam rajonui atskirai. Jei mokslo metai sutrumpėtų savaite, manau, jokio nuostolio nebūtų.
Žemaitijos kadetų gimnazijos direktorius Regimantas Kavaliauskas:

– Siūlytume trumpinti savaite. Programas spėjame išeiti iki birželio, po to prasideda egzaminai, tomis dienomis mokinius turime išvežti, mokytojai važiuoja į vertinimus, stebėjimus, turime daryti įvairius pakeitimus. Tai ta paskutinė savaitė nebūna panaši į mokymąsi, ji labiau panašėja į vaikų užėmimą. Prastėja ir lankomumas, nes vyresni mokiniai pradeda įsidarbinti, savo daro ir karštis. Dar viena problema dėl ilgų mokslo metų – tai, kad pasibaigus mokslo metams dar savaitę reikia palikti pataisoms, o mokytojai turi du mėnesius atostogų. Jie atostogauti pradeda liepos pradžioje ir į mokyklą grįžta paskutinėmis rugpjūčio dienomis, tad pasiruošti naujiems mokslo metams lieka vos kelios dienos.
Taigi, mūsų kalbintų mokyklų atstovų nuomone, mokslo metus trumpinti būtų tikslinga. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija sprendimą šiuo klausimu žada priimti jau šį mėnesį. Tiesa, jei būtų pritarta, jau trumpesni būtų tik 2026–2027 mokslo metai. Šiemet mokslo metai vėliausiai baigsis 5–10 klasių mokiniams – birželio 20 dieną.
Parašykite komentarą