
Praėjusį pirmadienį, Kovo 11-osios išvakarėse, Simono Daukanto bibliofilų klubas bei Plungės viešoji biblioteka pakvietė į profesoriaus Alberto Gursko ekslibrisų ir kaligrafijos darbų parodą „Laiškai Lietuvai ir Žemaitijai“.
A. Gurską drąsiai galima vadinti lietuviškosios kaligrafijos pradininku. Dar prieš parodos pristatymą duodamas interviu portalui „Labas, Plunge“ profesorius atskleidė, kad į kaligrafijos sritį nėrė visai atsitiktinai ir netikėtai sau pačiam.
Jaunystėje, tarnaudamas sovietinėje armijoje, vėliau dirbdamas Lietuvos radijuje ir televizijoje dailininku bei Žemėtvarkos projektavimo institute vyresniuoju inžinieriumi buvo pastebėtas kaip gabus raštininkas. Pamažu pasipylė prašymai dailia rašysena išraityti sveikinimus aukščiausiems šalies ir net Sovietų Sąjungos valdžios atstovams. Vėliau A. Gurskas savo darbdavių buvo paragintas stoti į Dailės akademiją.
Profesorius sakė susižavėjęs siūlymu siekti aukštojo mokslo, įstojo į akademiją, o antrame kurse, atėjus metui rinktis specializaciją, sulaukė netikėto siūlymo gilintis būtent į kaligrafijos sritį. Įdomu tai, kad tokios studijų krypties tuomečiame Dailės institute dar nė nebuvo, bet A. Gurskui sutikus, ji buvo įsteigta ir būsimasis kaligrafas tapo pirmuoju šios studijų krypties studentu bei absolventu.
Vėliau tapęs profesoriumi A. Gurskas ir pats nukreipė ne vieną studentą gilintis į be galo plačią ir nepaprastai įdomią kaligrafijos sritį. Parodos autorius nuoširdžiai pasakojo, kad džiaugiasi galėdamas ne tik mokyti kitus, bet ir leisti savo darbais džiaugtis visuomenei.
Ukmergės rajone, gražiu ir simboliniu Gintarų pavadinimu pavadintame kaime gimęs A. Gurskas šiandien pristatomas ne tik kaip kaligrafijos meistras, bet ir kaip grafikas, plakatistas, ekslibrisų, herbų, lito ir euro monetų kūrėjas. 2005 m. sukūrė pirmąjį lituanistinį kompiuterinį šriftą „Palemonas“.
Be to, nors ne taip seniai, sausio pabaigoje, atšventė 90-ąjį savo gimtadienį, iki šiol neatsisako dėstytojavimo, yra mylimas ir gerbiamas studentų.
Pabendravus su profesoriumi, tai nestebina. Vos atvykęs į Plungę ir guviu žingsniu pakilęs į laikrodinės pastogėje esančią parodų salę, svečias juokavo pakilęs į naują lygį, mat iki tol jo parodos visad eksponuotos tik pirmuose aukštuose, o Plungės biblioteka ėmė ir iškabino jo darbus trečiame aukšte.
Plačiau apie tai, kas yra kaligrafija ir kuo ji sužavėjo A. Gurską – profesoriaus ir jį į Plungę pakvietusio Simono Daukanto bibliofilų klubo pirmininko Gintauto Černeckio pokalbyje.
Publikaciją remia

Parašykite komentarą