
Kiekvienas iš mūsų turime patinkančių veiklų: kas kojines mezga, kas kalnuose slidinėja, o kas vakarais ramiai sau televizorių žiūri. O štai plungiškis Augustas Narbutas būdamas penkerių savarankiškai išmoko skaityti ir dabar sako nebegalintis sustoti. Taip patikusi ir įtraukusi ši veikla, kad tėveliai nebespėja knygų į namus nešti.
Norėjo tapti geriausiai skaitančiu darželinuku
Dabar Augustui jau septyneri, jis lanko „Ryto“ pagrindinės mokyklos pirmą klasę ir tikina, kad eiti į mokyklą jam labai patinka, kadangi kiekvieną dieną sužino kažką naujo, praplečia savo akiratį. Grįžęs namo skuba naujomis žiniomis pasidalinti su tėveliais, o mėgiamiausia pamoka yra matematika.
Ingridos ir Andriaus Narbutų šeimoje knygos – ne naujiena. Buhaltere dirbanti mama nuo mažumės taip pat mėgsta skaityti įvairaus žanro knygas, o staliaus-baldžiaus amatu besiverčiantis tėtis, radęs laiko, mieliau paskaito kokią knygelę vaikams. Augustas šeimoje turi vyresnėlio brolio statusą, nes sesutei Gabijai dar tik trys metukai.
Berniukas knygelėmis domėtis ėmė nuo mažų dienų. Tėvai atkreipė dėmesį, kad vieni vaikai yra linkę jas plėšyti, apipaišyti, o sūnus – priešingai, labai saugo ir vertina. Kai Ingrida ir Andrius pradėjo skaityti sūnui „Kakės Makės“ knygeles, šis labai greitai įsidėmėdavo istorijas. Ir jeigu tik tėvai sugalvodavo tekstą interpretuoti pagal save, Augustas skubėdavo juos pataisyti ir atkartodavo siužetą kone kiekvieno žodžio tikslumu.
Žinant tokį berniuko pomėgį, artimiesiems ir draugams jau nebereikia sukti galvos, ką jam padovanoti įvairių švenčių proga. Taip Augustas sukaupė jau nemažą knygelių kolekciją.
O kaip gimė šis pomėgis? I. Narbutienė prisiminė sykį penkiamečiui sūnui pasiūliusi pasimokyti skaityti, bet berniukas neparodė itin didelio susidomėjimo. Bet po kiek laiko pats ėmė klausinėti tėvelių, kas parašyta reklaminiuose lankstinukuose, mieste esančiuose stenduose ir iškabose.
Pastebėjusi tai, mama tuoj pat suskubo nupirkti keletą knygelių su skiemenuotais tekstais. Augustas juos išmoko akimirksniu ir pareiškė, kad jau nori pradėti skaityti didesniems vaikams skirtas knygutes, nes nori būti geriausiai skaitantis vaikas darželyje.
Stebėtina, iš kur tokia motyvacija?! Ingrida pasakojo, kad jų šeimoje, artimųjų rate knygos yra vertinamos. Nenuostabu, kad ir Augustas pamėgo skaityti.
„Būdama vaikas ir pati daug skaičiau. Vėliau bėgant metams keitėsi tik žanrai, rankose atsidūrė psichologinės knygos, įvairūs romanai, trileriai, besilaukdama pradėjau skaityti literatūrą apie vaikų auginimą ir priežiūrą. Gaila, kad dėl darbų gausos ir buities rūpesčių šiuo metu lieka mažiau laiko pasinerti į mėgiamus skaitinius“, – pasakojo mama Ingrida.

Kvietimas dalyvauti pokalbių laidoje
Pirmoji knyga, skirta vyresniems vaikams, kurią Augustui nupirko tėveliai, buvo Tomo Dirgėlos „Lukas Šiaudelis deda iš viršaus“. Nuo pat pirmųjų puslapių Augustas taip pamėgo šio rašytojo išskirtinį braižą ir aprašomas krepšinio, kurį ir pats labai mėgsta, aktualijas, kad ėmė tėvų prašyti nupirkti dar T. Dirgėlos knygų.
„Kaip žinia, knygos nėra pigios, o perskaitei kartą ir viskas – guli sau lentynoje. Todėl pasiūliau Augustui apsilankyti bibliotekoje. Buvo šešerių, kai pirmą kartą užsukome į ją. Sūnus prisirinko įvairių enciklopedijų apie gamtą ir gyvūnus, kitokių. Pamačiusi tą krūvą bibliotekininkė pasakė sūnui: „Tavo mama turės daug darbo, kol perskaitys jas visas.“ Bet Augustas nepasimetė, rimtu veidu jai paaiškino, ne mama, o pats tas knygas skaitys“, – juokėsi Ingrida.
Bibliotekininkė iškart susidomėjo tokiu uoliu mažuoju skaitytoju, ėmė klausinėti, kiek šis turi metų, ką mėgsta veikti, kokios knygos patinka. Po mėnesio Ingrida sulaukė netikėto skambučio – kvietimo sūnui sudalyvauti pokalbių laidoje „Skaitau ir gyvenu“, kurią veda Plungės vaikų ir jaunimo bibliotekos vedėja Kristina Pilitauskienė.
Atėjęs į pirmą klasę, Augustas nustebino ir savo mokytoją, mat gebėjo laisvai skaityti, iškart parodė susidomėjimą matematika, geografija, yra žingeidus, trokšta sužinoti naujų dalykų.
Laisvu metu berniukas lanko savo mėgiamiausios sporto šakos – krepšinio – treniruotes, robotikos užsiėmimus, namuose mėgsta žaisti su lego ir dėlioti dėliones, skaito enciklopedijas apie gamtą, kosmosą, domisi pasaulio šalių vėliavomis, su šeima žaidžia stalo žaidimus.
Ištikimiausias Tomo Dirgėlos fanas
Pokalbio metu sužinojome, kad jaunasis pašnekovas jau perskaitė visą rašytojo T. Dirgėlos seriją „Domas ir Tomas“, kurią sudaro beveik 20 knygų, ir dabar su nekantrumu laukia naujausios dalies – ji skaitytojus pasieks vasario mėnesį.
Buvo smalsu sužinoti, kuo šios knygos taip patraukė jaunąjį skaitytoją. Pasirodo, atsakymas labai paprastas – Augusto žodžiais, šis autorius rašo juokingai ir šmaikščiai. Tą patvirtino ir mama Ingrida, ne kartą girdėjusi, kaip sūnus, skaitydamas šios serijos knygas, kvatoja balsu.
Dažniausiai Augustas skaito dienos metu, kai mažoji sesutė Gabija miega pietų miegelį, arba anksti ryte prieš išeidamas į mokyklą.
Praėjusiais metais prieš pat Kalėdas berniukas iš senelių gavo ypatingą dovaną – bilietus į „Domas ir Tomas: dingusių veikėjų byla“ spektaklį Klaipėdoje. Turėjo progą pirmą kartą gyvai išvysti mėgiamą rašytoją, nusifotografuoti su juo ir paprašyti autografo. Populiariausio Lietuvos vaikų rašytojo T. Dirgėlos vizitinė kortelė – šūkis „Kieti vaikai skaito knygas“ – puikuojasi ant marškinėlių, kuriuos mielai dėvi Augustas.
Paklaustas, kuo norėtų būti užaugęs, berniukas nė nedvejodamas atsakė – krepšininku, kuris dar ir knygas skaito. O visiems vaikams ir suaugusiems sakė norintis duoti vieną labai svarbų patarimą: „Mažiau sėdėkite prie telefonų, kompiuterių ir kitų išmaniųjų technologijų – geriau eikite skaityti knygų“.
Parašykite komentarą