Visą savaitę Lietuvoje vyko viena dramatiškiausių gelbėjimo operacijų, kai Pabradės poligone pratybose dalyvavusius JAV karius pasiglemžė pelkė.
Lietuvių ir amerikiečių bendradarbiavimas buvo profesionalumo ir bendrumo pavyzdys. Lietuvos kariuomenė, ugniagesiai, policija dirbo petys į petį su JAV pajėgomis.
Daugelis Lietuvoje sekė įvykius, palaikė gelbėtojus ir meldėsi už karius, nes jie nėra atsitiktiniai svečiai – jų buvimas čia susijęs su realia grėsme. JAV kariai Lietuvoje – atsakas į geopolitinę situaciją, kurią sukūrė agresyvi Rusijos politika. Tai – mūsų kariai, mūsų Laisvės gynėjai.
Lietuvoje nuolat dislokuota daugiau kaip tūkstantis JAV karių. Žuvę kariai atvyko prieš du mėnesius. Jei kaimynystėje nebūtų šalies, kuri nesivaržo naudoti jėgos prieš savo kaimynus, mūsų regionas būtų saugesnis, amerikiečių čia nereikėtų.
Ne vienam kilo abejonių, ar šarvuotis M88 bus ištrauktas, tačiau amerikiečiai nepalieka savų. Juos suranda, iškasa, parveža ir garbingai palaidoja. Neabejoju, kad taip pat garbingai bus palydėti ir Lietuvoje pražuvę JAV kariai.
JAV turi specialią agentūrą (DPAA), kurios tikslas – surasti, identifikuoti ir grąžinti dingusius karius namo. Nepaisant pastangų, daugiau nei 81 500 amerikiečių tebėra dingę nuo Antrojo pasaulinio karo ir kitų konfliktų laikų.
Karių kūnų paieškos vykdomos ir Lietuvoje. Paskutinė sėkmė paieškose užfiksuota 2021 m. Tų metų rugsėjo 16 d. Lietuvoje surengta garbinga palaikų sugrąžinimo ceremonija. Keletas Lietuvoje ekshumuotų Antrojo pasaulinio karo laikų palaikų buvo paruošti palydėti namo. JAV lakūnai tarnavo skirtingose bombonešių B-17 įgulose, kurios buvo nacių numuštos 1944 m. pradžioje, jie mirė Vokietijos karo belaisvių stovykloje Lietuvoje.
Šios tragedijos parodo ne tik mūsų šalių vienybę, bet ir primena: saugumas nėra savaime suprantama duotybė. Jį turime ginti – kartu su sąjungininkais. Nelaimė suvienijo žmones abipus Atlanto ir parodė, kad solidarumas reikalauja ištvermės ir pasiaukojimo.
Parašykite komentarą