
Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Rietavo viltis“ pirmininkė Angelė Arienė – tarsi Angelas sargas, besirūpinantis aplinkiniais. Moters veidą puošianti nuoširdi šypsena, begalinė kantrybė, rūpestis ir atjauta skirti kiekvienam likimo nuskriaustam žmogui. O jos pačios pečius užgriuvę likimo išbandymai ne tik nepalaužė moters, bet priešingai – užaugino sparnus ir įkvėpė tikėjimo.
Siuvėjos amatą išmainė į socialinius mokslus
Rietave gimusi ir užaugusi moteris nepanoro kelti sparnų iš savo gimtojo Rietavo. Pirmasis jos darbas buvo tuometėje siuvimo ateljė, kurioje, apmokyta mamos Stefanijos Šarkauskaitės-Kontrimienės, kruopščiai ir su atsidavimu dirbo lengvų rūbų siuvėja. Pasirodo, mama labai norėjo, kad dukra įgytų tokį pat amatą, kaip ir ji bei jos tėvas Stanislovas Šarkauskas, kuris buvęs profesionalus siuvėjas, kaip tais laikais buvo įprasta, važinėdavęs po kaimus ir „apsiūdavęs“ visus nuo galvos iki kojų.
„Mano pirmoji specialybė buvo rūbų siuvėjos, išmokau sukirpti ir taisyti rūbus. Vėliau daug studijavau – baigiau Klaipėdos universitetą, apsigyniau socialinio darbo bakalauro, po to ir andragogikos magistro kvalifikacinius laipsnius“, – pasakojo rietaviškė.
Anot A. Arienės, šiandieniniame pasaulyje labiausiai reikėtų vertinti žmonių gerumą, atjautą, supratimą ir pagarbą. Moteris tikino pati kasdien pagalvojanti ne tik apie save ir savo šeimos gerovę, bet ir apie kitus žmones, jų fizinę ir psichologinę savijautą. Kiekvienam sutiktajam ji linki stiprios sveikatos, kad sunkios ligos aplenktų vaikučius, gimines, bendrijos narius, jų artimuosius ir visus žmones.
Pačios Angelės gyvenimas toli gražu ne rožėmis klotas. Prieš 23 metus moteris tapo našle, tuo metu jos pirmagimei dukrai Kristinai buvo 9 metai, o sūnui Donatui – vos 10 mėnesių.
Imtis pareigų paskatino dukros negalia
Pašnekovė, dar būdama dekretinėse atostogose su sūneliu Donatu, paraginta tuometinės Rietavo savivaldybės Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėjos Daivos Stonkienės, pradėjo dirbti sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijoje „Rietavo viltis“.

Anuomet tokios „Vilties“ organizacijos steigėsi daugumoje savivaldybių. Rietaviškė ryžosi šiam nelengvam ir be galo atsakingam darbui vedama minties, kad gali pagelbėti kitiems, nes pati jau devynerius metus augino Dauno sindromą turinčią dukrą Kristiną.
2002 metų gruodžio 4 dieną Savivaldybės aktų salėje įvyko steigiamasis „Rietavo vilties“ susirinkimas, o 2003 metų kovo 5 dieną oficialiai buvo įregistruota sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Rietavo viltis“, A. Arienė paskirta eiti vadovės pareigas.
2013 metais Mero padėkos vakare Angelei buvo įteiktas „Gerumo angelas“ už nuoširdų darbą su neįgaliaisiais. Tais pačiais metais ji ėmėsi ir socialinės darbuotojos darbo Rietavo parapijos senelių globos namuose.
Bendrijos tikslas – jos narių integracija į visuomenę
Šiuo metu bendrijoje „Rietavo viltis“ yra 45 nariai. Čia teikiamos akredituotos socialinės reabilitacijos paslaugos neįgaliesiems bendruomenėje – kasdienių savarankiško gyvenimo įgūdžių ir gebėjimų ugdymas, mokymas praktiškai spręsti įvairias buitines ir kitas problemas, kylančias dėl negalios.
Taip pat vyksta įvairūs mokymai, padedantys bendrijos nariams pasirengti dalyvauti darbo rinkoje. Teikiamos ir papildomos paslaugos, tokios kaip aktyvaus judėjimo ir sveikos gyvensenos įgūdžių ugdymas, saviraiškos įgūdžių ir meninių gebėjimų lavinimas, grupinė emocinė-psichologinė pagalba, savitarpio pagalbos grupių organizavimas.
Be finansavimo organizacijai išgyventi neįmanoma
„Jaunuoliai į įstaigą visada ateina kupini džiaugsmo ir su gera nuotaika, geranoriškai įsitraukia į siūlomas veiklas. Dauguma narių turi savo mėgstamus užsiėmimus, klijuoja, piešia paveikslus, gamina suvenyrines dėžutes, atvirutes… Susitikimų metu nuoširdžiai bendrauja, sportuoja, visi jaučiasi laimingi. Neretai išvykstame į pažintines ekskursijas po Lietuvą“, – apie veiklas bendrijoje pasakojo A. Arienė.
Penkis metus iš eilės bendrijos „Rietavo viltis“ nariai, lydimi A. Arienės, poilsiavo prie Baltijos jūros, Šventojoje, Pajūrio sodyboje. Tokios išvykos, anot vadovės, labai patinka visiems bendrijos nariams. Galimybė pakeisti namų aplinką, vaikštinėti po nuostabų Šventosios kurortą, leisti laiką prie jūros stebint gamtą labai naudinga sutrikusio intelekto žmonėms. Moteris akcentavo, kad net keturis metus finansavimas buvo gautas iš projektų, tik vienus metus pati organizacija turėjo susimokėti už apgyvendinimą ir maistą poilsiautojams.
„Rietavo viltis“ vadovė pasakojo, kad bene didžiausi iššūkiai bendruomenę užklumpa, kai kalba pakrypsta į finansų pusę. A. Arienė sakė esanti nuoširdžiai dėkinga visai Rietavo savivaldybės administracijai, kuri remia, prisideda prie projektų įgyvendinimo, suteikia transportą nuvežti neįgaliuosius į užimtumo veiklas. Pašnekovė taip pat džiaugiasi žmonėmis, kurie prisideda skirdami bendrijai paramą – 1,2 proc. savo pajamų mokesčio.

Rūpesčių ir įvairių kasdienių iššūkių rietaviškės gyvenime tikrai netrūksta, todėl ir laisvalaikis jos aktyvus. Moteris dalyvauja folkloro ansamblio „Kadaginis“ veikloje, visuomeniniuose renginiuose. Taip pat randa laiko paskaityti psichologines knygas, be to, mėgsta būti gamtoje – dažnai nuvyksta prie audringos Baltijos, kurios ošimas, anot Angelės, ramina emocijas. O kur dar laikas, praleistas šeimos rate, – jis pats brangiausias.
Parašykite komentarą