
„Didžiausia žuvis – ta, kuri nutrūko“, – sako žvejai. Nors šis posakis dažnam sukelia šypsnį, pačiam žvejui nutrūkusi žuvis ne tik prarastas laimikis. Tai nepamirštama akimirka, dvikova, kurioje teko pripažinti stipresnio varžovo pranašumą. „Žuviai nuplaukiant – jokio kartėlio, tik pagarba: ji nugalėjo ir visada bus tavo mintyse… Žvejo siela žino, kad čia dar ne pabaiga“, – apie mintis, kylančias pralaimėjus vandens mūšį, pasakojo sportinės žūklės entuziastas, klubo „Žemaitijos kablys“ narys Juozas Barsys.
Žvejoti pradėjo penkerių
Su Juozu susitarėme susitikti Daugėdų tvenkinio pakrantėje – argi gali būti tinkamesnė vieta pokalbiui su žmogumi, kuris meškerę laikyti išmoko būdamas vos penkerių metų? Teliūškuojant bangoms, pašnekovas prisiminė pirmąjį savo laimikį. Tai buvo Plungės jūroje pagautas pūgžlys. Daug jis tada džiaugsmo penkiamečiam meškeriotojui sukėlė – juk berniukas nesuprato, kad žuvį, gudriai jį užkalbinęs, tėtis ant kabliuko užkabino. Pasididžiavimas savimi, ištraukus pirmąjį laimikį, buvo toks didelis, o įspūdis toks stiprus, kad Juozukas iš karto tapo prisiekusiu žveju ir nuolatiniu tėčio meškerės draugu.
Žvejyba – ne tik laimikis
Metams bėgant noras būti gamtoje stiprėjo, nes žvejyba – ne tik laimikis, tai rasota žolė, miglose paskendę rytai, paukščių giesmės, tai metas, kai tyla iškalbingesnė nei žodžiai. Žvejui tai sintezės su gamta momentas, nes ramybės apsuptyje užsimiršta visi rūpesčiai. Geriausia, ką žmogui duoda šis pomėgis – bangų ir laukimo išugdyta kantrybė. Mūsų pašnekovas sakė jos tikrai nestokojantis: „Ilgiausiai savo laimikio laukiau tris su puse paros. Tada dar buvau sportinės žūklės naujokas, ruošėmės karpių gaudymo varžyboms. Patirties turintys žvejai pamokė, kad reikia vietą „prisimaitinti“. Pakrantėje praleidau daugiau nei tris paras, gyvenau čia pat palapinėje, bijojau atsitraukti, nes negali žinoti, kada gelmės tau atsilieps. Ir jos mane išgirdo.“

Priklauso sportinės žūklės klubui „Žemaitijos kablys“
Pradėjęs kaip žvejys mėgėjas, ilgainiui J. Barsys „išaugo“ į sportinės žūklės entuziastą. Pirmasis klubas, į kurį buvo pakviestas, – Gargždų mėgėjiškos ir sportinės žvejybos klubas „Pyla“. Įgavęs jame daug varžybų patirties, 2022-aisiais tapo sportinės žūklės klubo „Žemaitijos kablys“ nariu. Dalyvavo įvairiose varžybose, yra pelnęs daugybę apdovanojimų. Pastebėjęs, kad žvejybos tradicija pamažu nyksta, pradėjo organizuoti meškeriojimo varžybas, siekdamas šiuo pomėgiu sudominti jaunus žmones. Visa ši veikla reikalauja daug laiko, tad, kaip pašnekovas prisipažino, ištrūkti į gamtą vienam ir tyloje pamedituoti su meškere pavyksta vis rečiau.
Žvejo svajonė vis dar plaukioja Norvegijos fjorduose
Didžiausia, trofėjinė, Juozo pagauta žuvis, žinoma, neskaitant tos, kuri nutrūko, – Norvegijoje sužvejotas otas, svėręs 68 kilogramus. Vyras žino, kad kalnų apsupti fjordai, kur vandens neišjudina Atlanto bangos, garsėja žuvų gausa ir jų dydžiu. Todėl turi svajonę nuvykti į salą, kurios pakrančių vandenyse gausi otų populiacija, ir pagauti didžiausią – gal 3 metrų ilgio ir 200 kilogramų svorio žuvį.
Ir patyrę žvejai kartais perka „laimikį“
Žvejai turi „užgyvenę“ ir po kibirais slepia įvairiausių istorijų. Paklaustas, kokiu nuotykiu galėtų pasidalinti su mūsų laikraščio skaitytojais, Juozas sakė, kad jų esama įvairiausių. „Žvejyba neatsiejama nuo adrenalino, o gavus gerą jo pliūpsnį, įvairiausių situacijų pasitaiko. Kartą taip įsismaginau traukti užkibusią žuvį, kad iš valties iškritau. Buvau taip pagautas azarto, kad net vandenyje meškerės nepaleidau. Įsiropščiau iš vandens ir laimėjau mudviejų kovą. Yra buvę, kad žuvis meškerę „pavogė“. Sėdžiu pakrantėje, žvalgausi ir matau, kad meškerė nuo kranto tolsta – teko plaukte vytis bėglę ir susigrąžinti savo turtą“, – prisiminė kungiškis.
Nors vyras – patyręs žvejys, ir jam pasitaiko likti be laimikio. J. Barsys neslėpė, kad kartą pavasarį po nesėkmingos stintų žvejybos Smiltynėje yra pirkęs žuvies, kad tik į namus, pas žmoną, tuščiomis negrįžtų.

Žuviene vaišina visą Daugėdų bendruomenę
Su Jurga Juozas susituokė prieš 22 metus. Savo „undinėlę“ pagavo Vatušiuose, kai po mokslų Žemaitijos kolegijoje įsidarbino baldų fabrike. Iš pradžių gyveno Plungėje, iš kur vyras ir kilęs, o prieš aštuoniolika metų atsikėlė į Kungių kaimą Daugėdų seniūnijoje. Nusipirko atokų vienkiemį, nors prieš tai buvo apžiūrėję daugybę kitų sodybų.
„Vieta sužavėjo iš karto – ramybė, gamta. Ir iki tvenkinių netoli – Daugėduose jų net du, o kur dar miške žolėmis apaugęs ežerėlis. Turiu aš čia suradęs mėgstamiausią žvejoti vietelę – ji ypatinga: ramu, gražu, o lydekos, karosai, karpiai rekordiniai kimba.
Labai čia patinka gyventi, esu Daugėdų bendruomenės narys. Jau treti metai vykstant vasaros šventėms verdu žuvienę. Ja daugėdiškius vaišinau ir praėjusį šeštadienį. Malonu, kai gali kuo nors prisidėti“, – džiaugėsi gyvenamosios vietos pasirinkimu J. Barsys, nors iš vienkiemio abiem su žmona tenka į darbą „Vičiūnuose“ važinėti.
Pomėgiu užkrėtė ir žmoną
Žvejyba – brangus pomėgis. Tą žino net tie, kurie meškerės savo rankose nėra turėję – gana vien po žvejams skirtą parduotuvę pasižvalgyti. „Ar žmona nepyksta, kad pinigai žuvims išplukdomi?“ – paklausėme pašnekovo. „Žuvims gaudyti skirta įranga dabar moderni. Ko tik nėra, ir visko reikia. Kad Jurga nepyktų, ir ją žvejyba sudominau – pamažu, per ilgą laiką. Dabar jau ir ji yra klubo „Žemaitijos kablys“ narė, kartu su manimi į varžybas važinėja“, – atskleidė savo gudrybę Juozas.

Žvejyba vyras nuo mažens bando užkrėsti ir dvylikametį sūnų Nerijų. Tikisi, kad kada nors jis, kaip ir tėtis, išsiugdys kantrybę ir taps sportinės žūklės entuziastu. Įdomu tai, kad pirmą kartą išsivedęs sūnų meškerioti Juozas atkartojo savo vaikystės istoriją – užkalbino berniuką ir užkabino ant jo meškerės kabliuko žuvį.
Žvejai draugiški, bet prietaringi
Yra žmonių, kuriems žvejyba atrodo nuobodus užsiėmimas, tad kuo ji „užkabino“ Juozą? Žvejys paaiškino: „Užkabina“ buvimas gamtoje, tyloje, galimybė relaksuotis – neturiu nė vieno pažįstamo žvejo, kuris depresija sirgtų. Žvejyba ugdo kantrybę ir specifinį mąstymą. Matydamas, kad per varžybas konkurentui geriau kimba, turi sugalvoti, ką darai ne taip, ką turi keisti – galva greitai įsijungia ir ieško sprendimų. Dar vienas privalumas – draugai. Žvejai – labai nuoširdūs žmonės: patars, padės, pasidalins savo patirtimi.“
Vis dėlto, kaip paaiškėjo iš tolesnio pokalbio, žvejį galima greitai supykdyti. „Palinkėkite žvejui prieš varžybas sėkmės, ir jis mes meškerę į šoną. „Nei žvyno, nei uodegos“ – įprastai jiems linkima. Pastebėjau, kad esame gana prietaringa bendruomenė – turime įvairiausių sėkmę nešančių talismanų, ritualų. Žinau vieną žvejį, kuris laimikį specialia maldele vilioja. Ir ji veikia!“ – pasakojo J. Barsys.
Štai ir visas mūsų pokalbis apie pirmąjį kibimą, tylą, miglotus rytmečius ir apie legendinę žuvį, kuri, kaip ir dera legendoms… nutrūko, palikdama tik viltį.
Parašykite komentarą