Turbūt tarp Plungės medžiotojų nėra nė vieno, kuris nepažinotų pagarsėjusio šunininko Andriejaus Petreikio. Neabejoju, kad rasis daugybė jį pažįstančių ir tarp visos šalies medžiotojų, tuo labiau tarp Lietuvos skalikų augintojų sąjungos narių. Už aktyvų dalyvavimą atkuriant lietuvių skalikų veislę A. Petreikį Raudonėje (Jurbarko r.) švenčiant Šv. Huberto dieną Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija apdovanojo „Medeinos“ medaliu.
Trofėjų Andriejus nekaupia, nes visąlaik būna varovu. Gal tik seniau šūvį į žvėrį paleisdavo, kai varovams buvo leidžiama šunų sustabdytą žvėrį patiesti.
Pakviečia mane į medžioklę kitame rajone, net kitame Lietuvos gale, nuvykstu ir… nustembu, nes ten sutinku Andriejų su savo šunimis. Ir… be jokio šautuvo. Jis būna varovu, nors medžiotoju yra nuo 1992 metų. Nespėja visur nuvažiuoti, kur yra kviečiamas. Visoje Lietuvoje dalyvauja išskirtinėse reprezentacinėse medžioklėse „Skalikų gausmas“. Padėkos raštų ir diplomų turi nepaprastai daug. Nenustebsi jį pamatęs kokioje nors šunų parodoje, net užsienyje. Neretai jo augintiniai užima prizines vietas.
Andriejus ir Rasa aukso žiedus sumainė 1991 metais. Jie gyvena Purvaičiuose, Žlibinų seniūnijoje. Turi dukrą Rūtą ir sūnų Mantą, kurie yra medžiotojai. Tik vyriausia dukra Monika nepanoro eiti žvėrių takais.
Petreikiai – vietiniai gyventojai. Andriejus aštuonmetę mokyklą baigė Alsėdžiuose. Ten buvo bendrabutis, tad į tą mokyklą jį ir nukreipė mokytis, kad mamai būtų lengviau, nes tėvas jau buvo išėjęs amžinybėn.
Baigęs aštuonmetę Andriejus įstojo į Rietavo technikumą ir įgijo elektriko specialybę. Šį darbą dirba jau 25 metus. Turi puikią sodybą, per 25 hektarus žemės. O jau kiek per gyvenimą turėta šunų – nesuskaičiuosi. Ir dabar jų pilnas kiemas, ir visi grynaveisliai medžiokliniai. Jo pagarsėjęs lietuvių skalikas Nulis yra tapęs Lietuvos čempionu.
Andriejus tvirtino, jog yra labai dėkingas Alsėdžių mokykloje dirbusiai biologijos mokytojai Vandai Balandienei. Mokytoja jį užkrėtė nepagydoma liga – meile gamtai, dėl to jis tapo medžiotoju ir dažnai būna gamtoje. Tiesa, dar daug metų užsiėmė orientavimosi sportu, o tai irgi buvimas gamtoje.

Andriejus dar nebuvo medžiotojas, kai į jo rankas iš bibliotekos pakliuvo Vytauto Girkonto knyga „Skalikai“. Jis ją persirašė. Tai jau rodo didžiulį jo susižavėjimą šunimis – būtent skalikais. Medžiotoju tapo, kai grįžo iš armijos. Jo brolis Antanas jau medžiojo – buvo „Purvaičių“ būrelio narys. Tai irgi paskatino Andriejų ant peties užsikabinti šautuvą ir patraukti žvėrių takais.
Įdomiausia tai, kad Andriejui maloniau būti varovu ir džiaugtis savo augintiniais negu stovėti ant linijos. Jam be šunų – ne medžioklė. Varovu tapo 1990 metais. Juo tebėra ir dabar! Turbūt Lietuvoje nėra kito medžiotojo, kuris turėtų tokį varovo stažą.
Kartą jis sumanė neimti į medžioklę šunų, o būti su šautuvu ant linijos. Susirinkę medžiotojai net sutriko, kaip čia dabar Andriejus be šunų, o pasiėmęs šautuvą. Ėmė ir atbėgo jam šautinas elnias. Skubiai keitė šovinį su kulka. Nusitaikė medžioklis, o šautuvas neiššovė, užsikirto. Tai paskambino žmonai, kad atvežtų šunis, ir per medžioklę šautuvo į rankas daugiau neėmė.
Net į medžiokles tykant Andriejus retai kada susiruošia – ant pirštų suskaičiuotų, kiek kartų tokioje būta. Jam tai esą neįdomu. Turi medžioklėje būti šunys ir tik tada būna puiki medžioklė su varovais.
Pirmi jo medžiokliniai šunys buvo jagdterjerai – Čika ir Rika. Prisiminė, jog bėgdavo per mišką šaukdamas: „Čika! Rika!“ O paskui prasidėjo sniegingos žiemos ir maži šunys nelabai betiko. Tai brolis Antanas padovanojo lietuvių skaliką. Nuo 1994 metų Andriejaus sodyboje ir medžioklėse amsi skalikai. Dabar jis turi penkis šunis: du skalikus ir tris suomių laikas.
Su suomių laikomis gaudo kiaunes. Dirbdamas elektriku turi laisvų dienų, tada po miškus su laikomis ir bastosi. Kailių rinka yra smukusi, tačiau būtent iš kiaunių kailių uždirbo pinigus naujam šautuvui.
Rasa vyro medžioklės pomėgiui ir šunininkystei neprieštarauja, net kartu yra buvusi medžioklėje. „Purvaičių“ būrelis kartais surengia šventinę paskutinę sezono medžioklę, kurioje dalyvauja medžiotojų antrosios pusės. Petreikiai tapo karaliais – patiesė kažkokio medžiotojo sužeistą lapę.
„Medžioklių su varovais, kurios vyksta nuo spalio 15-osios, labai laukiu. 2001 metais su Virgiu Vaškiu, kuris irgi turi skaliką, važiavome į Lenkiją parodyti savo šunų. Ten vyko dviejų dienų paklusnumo varžybos – šuo miške greta manęs turėjo eiti be pavadėlio. Užuodžia šuo pėdsaką, bet negali nubėgti – tik pagal komandą. Kitais metais vykome į Latviją. Latvių skalikai truputį mažesni.
Esu keletą metų dirbęs miškininku, tik paskui tapau tikru elektriku. Girininkijoje prižiūrėjau kumelę, su kuria važiuodavau į darbą, traukiau mišką. Ji turėjo kumeliuką, kuris po privatizacijos man ir liko. Nuo tada užėjo dar vienas „pamišimas“ – pamėgau arklius taip, kad dabar jų turiu daug. Tai Lietuvos sunkiųjų veislės arkliai. Dalyvauju parodose. Šiuo metu dar auginu žemaitukus“, – pasakojo Andriejus.
Vargiai rasi tokį stažą turintį medžiotoją (teisingiau – varovą), kuris nebūtų patyręs nuotykių. Kartą Andriejus buvo varovu, o šunys sulaikė šerną. Taip įsikibo, jog jau buvo aišku, kad pirmamečiam šerneliui galas – reiktų kuo greičiau peiliu pribaigti. Deja, Andriejus kažkur buvo nukišęs peilį. Tai įgrūdo šerną į kuprinę, kuri buvusi didoka. Nešė jį pas medžiotojus. Šernas, iškišęs knyslę pro kuprinės raiščius, žviegė Andriejui į ausį.
Prie pat namų Andriejus turėjo aptvarą, ten laikė šerną. Dėl įdomumo, o ir šunims mokslams išeiti. Dar turėjo šernaitę, vardu Čiuka. Su ja labai susidraugavo. Kartą atvažiavau pas Andriejų padaryti šerno nuotraukų, o Čiuka besanti pabėgusi. Vaikšto Andriejus po mišką ir šaukia: „Čiuka! Čiuka!“ Šernaitė atbėgo, tai parvedė paėmęs už ausies į aptvarą. Suprantama, tai buvo tais laikais, kai nebuvo kiaulių maro, o dar turėjo šernui laikyti iš aplinkosaugininkų pasiėmęs leidimą.
O Čiukos likimas toks – ištrūko iš aptvaro, o Andriejus į jos paiešką susiruošė tik už poros dienų. Neberado – pradingo Čiuka.
Parašykite komentarą