
Pavargęs, išsekęs ir nebeturintis kur prisiglausti – pagalbos ieškančio gyvūno žvilgsnis tampa nebyliu klausimu visai bendruomenei: kas už mane atsakingas? Prisiimti atsakomybę turėtų Savivaldybės administracija, tik ar Rietave yra kam pasirūpinti atklydusiais ar šeimininkų netekusiais keturkojais? Gal jie niekieno, o kartu ir visų mūsų rūpestis? Tai mėginame aiškintis, kai paaiškėjo, kad Savivaldybės administracija nėra pasirašiusi sutarties dėl globos paslaugų teikimo bešeimininkiams gyvūnams.
Klausimas: nesugeba ar nenori?
Benamių keturkojų problema jautri, atspindinti ne tik beviltišką gyvūnų padėtį, bet ir bendruomenės atsakomybę, moralines vertybes ir, žinoma, savivaldos požiūrį į gyvūnų gerovę. Negi bešeimininkių, ar neprižiūrimų gyvūnų globos rebuso Rietavo valdininkai neišsprendė per visą savivaldos 25-metį? Klausimas: nesugeba ar nenori?
Priminsime, kad savo laikraštyje ne kartą esame rašę apie abejingą požiūrį į benames kates. Dar 2020-aisiais pagalbos benamėms katėms klausimas buvo keliamas per Rietavo savivaldybės tarybos posėdį. Anuomet nuskambėjęs siūlymas katinus iškastruoti, kates sterilizuoti ir pastatyti jiems namelius sukėlė aršią diskusiją. Vietos valdžia atsisakė spręsti problemą, motyvuodama, kad tos paslaugos yra labai brangios. Savivaldybės meras Antanas Černeckis pyko ant žmonių, maitinančių benames, ir tvirtino: „Nelegalių veisyklų pas mus nebus.“ Istorija baigėsi tuo, kad katėmis pasirūpino geraširdžiai žmonės.
Rūpinimasis gyvūnais į prioritetinius sąrašus (ne)įtrauktas
Dabar į viešumą ir vėl iškilo informacija apie galimai atsainų Savivaldybės požiūrį į gyvūnus. Sausio mėnesį visoje žiniasklaidoje nuskambėjo skandalas apie prastą žirgų priežiūrą Rietavo žirgyne. Tik viešumas privertė pagrindinę įstaigos akcininkę – Savivaldybę pripažinti problemą ir imtis jos sprendimo.
Kad rūpinimasis gyvūnais Rietave nėra aukšto prioriteto reikalas, atskleidžia ir viešosios įstaigos „Šuniukų fėja“ vadovė, Stumbrių kaime gyvenanti gyvūnų globėja Skaistė Svidraitė. Žurnalistų kalbinama moteris pasakojo, kad nuolat sulaukia prašymų priglausti benamius gyvūnus. Pasak jos, vieni keturkojai bėdoje atsiduria mirus šeimininkui, kiti – dėl to, kad yra skriaudžiami ir atitinkamos institucijos paima juos iš savininkų, tretiems pagalbos ieškoma, kai jie priklysta į svetimas sodybas. Gyvūnų mylėtoja ne kartą yra pasirūpinusi tokiais nelaimėliais, tačiau ir gerumas turi ribas.

„Rūpinimasis bešeimininkiais gyvūnais – Savivaldybės funkcija, o Rietavo savivaldybės administracija net nėra pasirašiusi sutarties dėl beglobių gyvūnų laikinosios globos paslaugos. Prieš kurį laiką kreipiausi šiuo klausimu į merą A. Černeckį. Kalbėjau apie problemą, bet situacija nesikeičia. Mano prieglauda nedidelė, ji visiškai apgyvendinta globojamais gyvūnais. Niekam padėti nebegaliu, o skambučių sulaukiu. Skambina ne tik pavieniai asmenys, kreipiasi policija, kai reikia paimti gyvūną iš šeimininkų, kurie jį muša, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, kai šuo lieka be priežiūros.
Per tuos septynerius metus, kai gyvenu Rietavo savivaldybėje, padėjau ne vienam ir ne dešimčiai šunų, pasirūpinau daugybe benamių kačių. Vis dėlto aš neprivalau dirbti Savivaldybės lygmens darbo, todėl žmones, kurie man skambina, nukreipiu į Savivaldybės administraciją, primenu, kad pasirūpinti beglobiais šunimis – vietos valdžios pareiga“, – nusakė situaciją stumbriškė.
Pagalbos keturkojams ieškantys ir jos niekur nerandantys rietaviškiai – pikti. „Štai naujausias atvejis. Skambina moteris ir prašo priimti šunį. Siūliau jai kreiptis į Savivaldybės ekologę, o ši man: „Kur ekologė dės tą šunį, ar kabinete laikys?!“ Ir niekam nerūpi, kur aš jį dėsiu, gal ant stogo?“ – piktinosi jai primesta problema S. Svidraitė.
Pinigai skirti – bešeimininkiais gyvūnais turi pasirūpinti seniūnai ir ekologė
Savivaldybės vadovas A. Černeckis su viešai išsakytais priekaištais, kad Rietave nesirūpinama bešeimininkiais gyvūnais, nesutiko. Pasak jo, iš Rietavo savivaldybės biudžeto trejų metų laikotarpiui benamių gyvūnų problemoms spręsti numatyta 10 tūkst. eurų. Suma simbolinė, bet pinigai paskirstyti seniūnijoms, ir seniūnai, esant reikalui, turi lėšų atsiskaityti už bešeimininkio gyvūno sugavimą, išvežimą ir globos ar kitas paslaugas. Kaip paaiškėjo, sutarties nė su viena gyvūnų prieglauda Savivaldybės administracija iš tiesų nėra pasirašiusi, tačiau, anot mero, ir nesant sutarties gyvūnų globos namų „Nuaras“ darbuotojai, kaip sutarta, atvažiuotų, pagautų ir išsivežtų bešeimininkį gyvūną.
„Viešai kalbėti pradėta dėl reklamos“
Savivaldybės vadovas žino, kad viešoji įstaiga „Šuniukų fėja“ yra pagelbėjusi ne vienam gyvūnui. „Esame jai už tai dėkingi. Tikrai nesitikime, kad ši prieglauda atliks Savivaldybės funkciją. Žmonės į S. Svidraitę kreipiasi, nes ji plačiai reklamuoja savo veiklą, be to, tai yra arčiausiai Rietavo esantys gyvūnų globos namai. Manau, kad ir bešeimininkių gyvūnų tema viešai kalbėti pradėta dėl reklamos“, – neslėpė savo nuomonės meras.
Tęsdamas mintį A. Černeckis kalbėjo: „Sutinku, kad bešeimininkių gyvūnų problema, kaip ir visur, taip ir Rietave, egzistuoja. Tačiau ji daug mažesnė nei tada, kai turguje nepardavę kačiukų ar šuniukų prekeiviai juos tiesiog išmesdavo pakelėse. Uždraudus tokią prekybą, klaidžiojančių gyvūnų pasitaiko daug rečiau.“

Benamiai gyvūnai – neatsakingo žmonių elgesio pasekmė
Gyvūnai patys kalbėti negali, todėl dažnai jų balsu tampa neabejingi žmonės – šiuo atveju misijos ėmėsi žinoma gyvūnų globėja, šuniukų fėja vadinama S. Svidraitė. Jos balsas buvo išgirstas. Ruošiant straipsnį spaudai, Rietavo savivaldybės administracijos interneto puslapyje buvo išspausdinta informacija: „Rietavo savivaldybės administracija šių metų biudžete numatė lėšas priemonei „Rietavo savivaldybės bešeimininkių ir be priežiūros esančių naminių bei laukinių gyvūnų gaudymo, karantinavimo, eutanazijos, utilizavimo, kastravimo ir sterilizavimo paslaugos“. Šiuo metu vyksta paslaugos viešieji pirkimai.
Iškilus klausimams kreipkitės į Rietavo savivaldybės administracijos Ūkio plėtros ir investicijų skyriaus vyr. specialistę (ekologę) Jūratę Petrauskienę, tel. +370 448 73214, el. p. ekologe@rietavas.lt arba į savo gyvenamosios vietos seniūnijos seniūną.“
Paviešiname šią informaciją ir mes. Norime, kad pamatę nuolankų ir klausiantį pavargusio, išsekusio ir nebeturinčio kur prisiglausti gyvūno žvilgsnį žinotumėte, kad už jį atsakinga – seniūnija. Seniūnas turi iškviesti gyvūnų globos namų darbuotojus ir apmokėti už gyvūno sugavimą, išvežimą, globą ir kitas paslaugas. Žinoma, kiekviena tokia paslauga Savivaldybės biudžetui atsieis nemažus pinigus… Bet, matyt, tokia ir yra lengvabūdiškumo kaina – juk gatvėje atsidūrę gyvūnai dažniausiai būna neatsakingo žmonių požiūrio į augintinius pasekmė.
Parašykite komentarą