
Į redakciją paskambinęs vyriškis kalbėjo apie eismą Plungėje piko metu – rytais, kai tėvai veža vaikus į mokyklą ir darželį ar skuba į darbą, ir vakarais, kai iš jų grįžtama. Žmogus piktinosi privačių namų gyventojais, kurie savo automobilius stato ne kieme, o gatvėje. „Privačių namų kvartaluose gatvės siauresnės. Pravažumą mažina ir jose palikti automobiliai. Nėra saugu aplenkti tokią kliūtį, kai eismas intensyvus. Nesuprantu žmonių, kurie turi kiemus, bet transportą palieka gatvėse, nors ir žino, kad jis trukdo kitiems vairuotojams. Galbūt problemos paviešinimas privers juos susimąstyti, pagalvoti ir apie kitus eismo dalyvius“, – dėstė mūsų skaitytojas.
Mašinų parkavimo problema daug aktualesnė didmiesčiuose
Automobilių parkavimo problema labai aktuali didmiesčiuose, kur sunku surasti automobiliui vietą ne tik centre, bet ir miegamuosiuose rajonuose. Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ieškoma įvairiausių būdų, kaip keisti situaciją, tačiau nei įrengtos naujos požeminės ar antžeminės automobilių stovėjimo aikštelės, nei parkavimo apmokestinimas, nei gatvių siaurinimas dalį sklypo atiduodant papildomoms stovėjimo vietoms problemų visiškai neišsprendžia. Plungėje padėtis daug geresnė, bet A. Vaišvilos, V. Mačernio, A. Jucio gatvių gyventojams vakarais taip pat tenka paieškoti, kur palikti daugiabučio kieme nebetelpančią transporto priemonę. Tačiau šį kartą, kaip supratote, kalbėsime ne apie pagrindines gatves.
„…bet aš skųstis nebėgu“
Pakalbinome privačių namų kvartale gyvenantį plungiškį. Sužinojęs, kokio skundo redakcija sulaukė, vyras nustebo ir šiek tiek pasipiktino: „Kelio ženklų, draudžiančių statyti automobilį, šioje vietoje nėra, vadinasi, aš Kelių eismo taisyklių nepažeidžiu. O jeigu kažkam nepatinka… Man taip pat trukdo mašinos, paliktos centrinėse gatvėse šalia daugiabučių namų, bet nebėgu skųstis – apvažiuoju, ir tiek. Jeigu daugiabučių gyventojai gali automobilius ne kiemuose statyti, kodėl negalime mes, gyvenantys privačiuose namuose? Esame tokie patys plungiškiai – dirbame, mokame mokesčius ir lygiai taip pat naudojamės visa infrastruktūra.“
Žmogus sakė suprantantis, kad gatvėje stovintis transportas nervina į darbą skubančius vairuotojus, kad, esant intensyvesniam eismui, stabdo pravažumą, tačiau didelės problemos tame neįžvelgė. Pasak pašnekovo, transporto piko Plungėje net piku nepavadinsi – dešimt minučių, ir visi išsivažinėja.
Dažniausiai gatvėje lieka svečių mašinos
Tarp gatvių, kurią minėjo redakcijai skambinęs žmogus, buvo ir kiek siauresnė Kaštonų gatvė. Susisiekėme ir su čia gyvenančiu asmeniu. Vyras sakė, kad daugiau automobilių šalia namų paliekama savaitgaliais, kai žmonės sulaukia svečių ir mašinos kiemuose netelpa. Paprastomis dienomis važiuojamosios dalies pakraštyje kartais stovi penki, kartais – vienas, o kartais ir nė vieno automobilio. Plungiškio teigimu, jeigu jie ir trukdo, tai išvažiuojantiems iš kiemų.
„Kelio ženklo, draudžiančio statyti mašinas gatvėje, nėra, tad didelės problemos tame neįžvelgiu. Neslėpsiu, kartais pasitaiko nervinančių situacijų, kartais tenka dėl to susidurti su nepatogumais, bet… ir pas mus atvykę svečiai automobilius palieka gatvėje. Kad tik tiek bėdos tebūtų“, – kalbėjo pašnekovas ir pridūrė, kad žmonėms trūksta pakantumo.
Svarbiausia, kad nepažeistų Kelių eismo taisyklių
Taigi tie, kuriems reikia apvažiuoti gatvėje stovinčią mašiną, situaciją vertina vienaip, tie, kurie patys jas ten palieka, – kitaip. Pasidomėjome, ar Plungės rajono savivaldybės eismo saugumo komisija yra sulaukusi skundų dėl mašinų parkavimo gatvėse, kiek aktuali ši problema mieste.
Komisijos pirmininkas Arūnas Auškalnis teigė, kad jo vadovaujama komisija skundų dėl mašinų parkavimo nėra nagrinėjusi. „Jeigu gatvėje nėra ženklo, draudžiančio statyti mašinas, jeigu nepažeidžiamos Kelių eismo taisyklės, tai palikti ar nepalikti automobilį leidžiamoje vietoje – vairuotojo apsisprendimas“, – komentavo situaciją A. Auškalnis.
Viena iš priežasčių – užmiršti garažai
Savivaldybės administracijos Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriaus, kuris atsakingas ir už viešąją tvarką mieste, patarėjas, Eismo saugumo komisijos narys Antanas Gedrimas teigė, kad plungiškiai dėl mašinų statymo gatvėje ir jų trukdymo eismui skundų nerašo. Pasak patarėjo, daugiau mašinų paliekama ne gatvėse, kur privatūs namai, o prie daugiabučių, nes kiekviena šeima jų turi net po kelias. Niekas nebelaiko mašinų garažuose, jie stovi tušti, nes kiekvienas nori privažiuoti kuo arčiau namų durų, – ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl daugiabučių kiemai nebesutalpina gyventojų automobilių.
Taigi kiekvienas situaciją dėl gatvėje pastatytų automobilių vertina iš savo bokšto: vieniems automobiliai trukdo, kitiems – ne. Aišku viena – tai daryti leidžiama nepažeidžiant Kelių eismo taisyklių. O kad „kliūtis“ erzina kitus vairuotojus, matyt, mažiausiai apie tai galvojama. Tokia jau ta žmogaus prigimtis – pirmiausia žiūrėti savo patogumo.
Parašykite komentarą