
Kovo 20-oji – pasaulinė Žemės diena. Šią dieną stengiamasi ypatingą dėmesį skirti gamtai bei aplinkosaugos problemoms. Žemaitijos nacionalinis parkas (ŽNP) tądien šurmuliavo. Žemės dienos proga, Gegrėnų piliakalnyje buvo suorganizuota talka. Joje dalyvavo Mažeikiuose, Klaipėdoje ir Vilniuje veikiančios įmonės „Hotrema“ darbuotojos.
Akcijos metu sutvarkytas Gegrėnų archeologinis kompleksas – surinktos piliakalnių teritorijoje prikritusios medžių šakos. Apie šią bei kitas ŽNP vykstančias teritorijos tvarkymo akcijas daugiau papasakojo ŽNP Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus vedėjas Saulius Vaičekauskas.
Specialisto teigimu, šią žiemą vyravo labai stiprūs vėjai. Dėl to tvarkytoje teritorijoje šakų buvo itin daug – iš viso surinktos jų dvi priekabos. Atliktas darbas iš tiesų labai svarbus, nes prikritusios šakos apsunkina teritorijos priežiūrą ir gadina šienavimui skirtą techniką.
„Labas Plunge“ kalbintas ŽNP atstovas pasidžiaugė, kad parko vykdomos savanorystės programos šiuo metu susilaukia itin daug dėmesio ir tokio pobūdžio akcijos rengiamos jau ne vienerius metus. Organizuojamos talkos atneša naudos tiek jose dalyvaujantiems savanoriams, tiek ir pačiam ŽNP. Žmonės pakeičia aplinką bei sužino naujų dalykų. Talkų metu savanoriai atlieka įvairiausius darbus – kartu su parko darbuotojais jiems tenka ravėti, dažyti, Platelių ežere pjauti nendres ir kt.
Tokia savanorystės galimybe, S. Vaičekausko teigimu, įmonės domisi vis dažniau. „Savanorystės idėją iškėlė Saugomų teritorijų tarnyba ir tokia veikla šiuo metu tikrai populiarėja. Įmonėms tai tampa savotišku garbės reikalu, juo labiau kad kai kurios įmonės, pristatydamos save, stengiasi akcentuoti, jog prisideda prie žaliųjų idėjų ir tvarumo.“
Į savanoriškas veiklas stengiamasi įtraukti ir mokinius. Pašnekovo teigimu, ŽNP glaudžiai bendradarbiauja su Liepijų mokykla. Vaikai daug prisideda prie Platelių dvaro parko tvarkymo. Be to, mokiniai parke atlieka ir jiems privalomą socialinę veiklą.
Pirmieji savanoriai iš užsienio parko organizuojamose programose pradėjo dalyvauti dar 2011 m. Kiek vėliau atsirado ir lietuviams skirtos savanorystės programos. Nuo 2015 m., kai pradėta priimti ir lietuvius, ŽNP direkcijos administracijos darbuotojais tapo trys buvę savanoriai.
Skelbiama, kad savanorystė saugomose teritorijose turi itin didelę reikšmę, nes padeda išsaugoti gamtą ir kultūros paveldą, istorinei atminčiai ir biologinei įvairovei svarbiose vietose palaikyti tvarką.
Parašykite komentarą