
Dvylika „už“, penki susilaikė – taip lapkričio 28 dieną vykusiame Rietavo savivaldybės tarybos posėdyje nubalsuota už sprendimą dėl 2024 metų biudžeto patvirtinimo pakeitimo. Mažumos atstovai sprendimo nepalaikė kilus įtarimui, kad uždaroji akcinė bendrovė Rietavo komunalinis ūkis yra pateikusi nesąžiningą verslo pasiūlymą dėl parapijos namų prijungimo prie centralizuotų šildymo tinklų.
Iždo pinigų tikisi ir biudžetinės įstaigos, ir bažnyčios
Įprasta, kad metų pabaigoje biudžeto pakeitimai tarybos posėdžiuose tvirtinami kiekvieną mėnesį – administracija ir įstaigos skuba tikslinti savo pajamų ir išlaidų eilutes, teikti prašymus dėl papildomų lėšų skyrimo.
Rietavo savivaldybės administracija prašė papildomai skirti 78,97 tūkst. eurų darbuotojų darbo užmokesčiui ir sumokėti už mokinių pavėžėjimą ir pagalbos ukrainiečiams teikimą.
Savivaldybės kultūros centras – 7,8 tūkst. eurų jubiliejiniams ir kitiems renginiams organizuoti ir 3 tūkst. eurų stogo remontui.
Tverų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo parapija tikėjosi, kad taryba atrieks iš biudžeto 11 tūkst. eurų bažnyčios remontui. Į vietos politikų dosnumą apeliavo ir Rietavo Šv. arkangelo Mykolo parapija, prašydama 4,6 tūkst. eurų parapijos pastatui prijungti prie miesto šilumos tinklų.
Įtarimai, kad komunalininkai išpūtė kainas
Būtent dėl pastarojo prašymo ir kilo diskusijos, kurias įžiebė tarybos narys Mikas Jusys.
„Prašoma paramos parapijos namams prijungti prie centralizuotų šilumos tinklų. Prijungimo pagalbą siūlo ir 4 tūkst. 588 eurų komercinį pasiūlymą parapijai pateikė Rietavo komunalinis ūkis. Įdomiai atrodo tas pagalbos siūlymas – peržiūrėjau kainas internete ir visą komerciniame pasiūlyme išvardytą įrangą susirinkau už perpus mažesnę kainą. Elektroninis valdiklis, kurį komunalininkai planuoja pirkti už 2 100 eurų, internete kainuoja 602 eurus, siurblys – 600 eurų, nors komerciniame pasiūlyme įkainotas 900 eurų. Ar sąžininga plėšikauti, vadinant tai pagalba, tuo labiau kai pinigų prašoma iš Savivaldybės biudžeto?“ – klausė socialdemokratas.
Rietavo komunalinio ūkio direktorius Alvydas Rojus posėdyje nedalyvavo, o, kaip sakė tarybos narys Jonas Eugenijus Bačinskas, „į lubas pažiūrėjęs priežasčių, kodėl taip pasielgta, nepamatysi“.
Meras siūlė didesnę kontrolę
Savivaldybės meras Antanas Černeckis sutiko, kad abejonių komercinis pasiūlymas kelia, tačiau ramino kolegas, sakydamas, kad net tuo atveju, kai prašoma suma skiriama, pinigai šiaip neduodami.
„Gavę komercinius pasiūlymus nepuolame jų tikrinti, bet, kai atnešamos sąskaitos apmokėti, žiūrime, kas tiksliai nupirkta, kiek už ką sumokėta. Šildytis parapijos namai nori dabar, jungtis prie tinklų – dabar. Ir mums naudinga, kad mūsų įmonė turės daugiau šildymo paslaugos vartotojų. Palikime šį klausimą didesnei kontrolei, įpareigokime buhalteriją, kad, gavusi sąskaitas, atidžiau pažiūrėtų, ar už prekes sumokėtos sumos atitinka rinkos kainas“, – kalbėjo meras, o baigdamas kolegai M. Jusiui pridūrė: „Nesu tikras, kad ir Jūs esate 100 procentų teisus.“
Tarybos narį Viktorą Krajiną stebino tai, kad vyriausiasis komunalininkas A. Rojus nedalyvauja posėdyje, nes tie patys klausimai jau buvo iškelti Finansų ir ekonomikos komiteto narių. Būtent tada ir pažadėta, kad Rietavo komunalinio ūkio vadovas į visus klausimus atsakys tarybos posėdyje.
Kaip jau minėjome, atėjus laikui balsuoti, 2024 metų biudžeto pakeitimo patvirtinimui 12 tarybos narių pritarė, o mažumos atstovai susilaikė.
Vyriausiasis komunalininkas: „Klausimas nėra teisingas“
Prie šio klausimo grįžta po posėdžio, kai, einant į pabaigą tądien vykusiai mažumos valandai, pasirodė, pasak mero A. Černeckio, „griekų prisidaręs“ Rietavo komunalinio ūkio direktorius.
A. Rojus iš karto papriekaištavo vietos politikams už neteisingą klausimą. Jis paaiškino, jog komercinis pasiūlymas teikiamas tam, kad įmonė galėtų apsispręsti, ar imtis planuojamų darbų, kad numatomos išlaidos pasiūlyme nėra įvertinamos smulkiai.
„Kalbate, kad elektroninį valdiklį radote už 600 eurų, bet prie jo būtinos ir pavaros, ir spinta, ir davikliai… Komerciniame pasiūlyme nėra išdėliota viskas iki jungčių ir varžtukų. Visa tai smulkiai surašoma galutinėje sąskaitoje, po darbų atlikimo. Jeigu įsivaizduojate, kas yra mazgas, suprantate, kad iš penkių pozicijų, kurios paminėtos pasiūlyme, jo nesurinksi. Elektros valdymo spinta, automatai, davikliai, pavaros su vožtuvais, jungtys, sriegikliai, vamzdyno apšiltinimas, mazgo konstrukcijos pastatymas“, – vardijo visa, ko reikia mazgui įrengti, Komunalinio ūkio vadovas.
A. Rojus neslėpė savo nepasitenkinimo dėl to, kad viešai abejojama įmonės sąžiningumu, sudaromas įvaizdis, kad komunalininkai nori kažką nuskriausti: „Nieko neskriaudžiame. Už darbą imsime tik 100 eurų, nes naudojamės galimybe prisijungti naują vartotoją. O jeigu kažkam kyla abejonių ar klausimų, reikėtų iš karto kreiptis į mus ir neskleisti „burbulų“.“
Po tokio pasisakymo klausimų tarybos nariams nebekilo. Tik mažumos atstovai pakartojo jau anksčiau išsakytą savo siūlymą, kad įstaigos, prašančios pinigų iš Savivaldybės biudžeto, kartu su prašymu pateiktų ir tikslią sąmatą. Jie niekaip nenorėjo sutikti su mero teigimu, kad to padaryti, kol neatlikti visi darbai, neįmanoma.
Parašykite komentarą