
Kai miestelio gatvėje sutinka žmogų, kurį pažįsta ne tik iš veido, kai kiekvienas sprendimas priimamas širdies balsu, kai dirbama ne dėl titulų ir garbės, o todėl, kad rūpi… Visa tai – apie 25-erius metus Tverų seniūnijai vadovaujantį Antaną Zalepūgą. Žmogų, kuris gimtinę prižiūri kaip geras šeimininkas – atsakingai, rūpestingai, tvirtai. Seniūną, kurio sprendimuose – ne politika, o pareiga, kasdieniuose darbuose – daug tylos ir dar daugiau prasmės.
Tapti seniūnu neplanavo
Antanas Zalepūgas ir Tverai – du neatskiriami dalykai: čia jis gimė, augo, mokėsi, čia grįžo po studijų tuometinėje Žemės ūkio akademijoje, čia sukūrė šeimą. Kraštas šį žmogų užaugino, o jis jam atsidėkojo darbu – rūpinasi seniūnija nuo pat Rietavo savivaldybės atkūrimo 2000-aisiais. A. Zalepūgas nepriklauso jokiai politinei partijai, bet vargu ar šiandien seniūnautų, jeigu vykstant pirmiesiems rinkimams į Rietavo savivaldybės tarybą nebūtų „pasirašęs“ kandidatuoti su Lietuvos valstiečių partijos sąrašu.
„Pakvietė prisijungti, eiti su kandidatų sąrašu, sutikau. Dirbau „Lytagroje“, darbo keisti neplanavau, bet tąkart partija buvo populiari, rinkėjai už ją balsavo. Kai sulaukiau netikėto siūlymo tapti seniūnu, atsisakiau, bet žmonės pradėjo priekaištauti: kam dalyvauji rinkimuose, jeigu nežadi dirbti naujoje savivaldoje? Supratau, kad turiu pateisinti parodytą pasitikėjimą, ir sėdau į seniūno kėdę“, – prisiminė karjeros valstybės tarnyboje pradžią A. Zalepūgas.
2000 m. gegužės 16 d. buvo pirmoji darbo diena seniūnijoje. A. Zalepūgas prisipažino nelabai įsivaizdavęs, koks tas seniūno darbas, suprato tik tiek, kad teks rūpintis visais ūkiškais darbais – vandens tiekimu, nuotekų tvarkymu, kelių priežiūra. Drąsino tai, kad patirties neturėjo ir kitų seniūnijų seniūnai, kad visi kartu mokėsi ir tobulėjo. Pasitikėjimo suteikė stipri Tverų seniūnijos specialistų komanda ir tai, kad dirbs gimtajame miestelyje su pažįstamais žmonėmis. Metams bėgant, atsirado vis daugiau patirties, gerėjo finansavimas, mažėjo seniūnijai priskirtų funkcijų – vandens tiekimą ir nuotekų tinklus savo žinion perėmė komunalininkai, Priešgaisrinę gelbėjimo komandą – Savivaldybės administracija, nusidėvėjus autobusėliui, seniūnija atsikratė ir mokinių pavėžėjimo į mokyklą rūpesčio. Vis dėlto, kaip sakė A. Zalepūgas, darbo ir dabar netrūksta – daugiau dėmesio skiriama kelių, viešųjų erdvių tvarkymui, miestelio kapinių ir kapinaičių, kurių seniūnijoje apie trisdešimt, priežiūrai.
Laiko tėkmėje miestelis keitė savo veidą
Savivaldybės gyvavimo laikotarpiu Tverai išgražėjo – aptvarkytos gatvės, įrengtas jų apšvietimas. Vienas reikšmingiausių miestelyje įgyvendintų projektų – Žemaičių aikštės rekonstrukcija, apimanti ir bažnyčios prieigų – tvoros, takelių – sutvarkymą.
Vienas didžiausių seniūnijos jėgomis atliktų darbų – miestelio kapinių praplėtimas – akmeninės tvoros, vandentiekio įrengimas. Kaip teigė seniūnas, daug gražių iniciatyvų įgyvendinta su bendruomene – įrengta lauko estrada, sukurta heraldika, sutvarkyta tvenkinio pakrantė ir t. t.
Džiaugiasi galėdamas dirbti gimtinei
Kai gyvenimą sieji su savo kraštu, kai kasdien tave supa žmonės, su kuriais užaugai, kiekvienas nuveiktas darbas įgyja ypatingą – emocinę – spalvą.

Seniūnas A. Zalepūgas džiaugiasi galėdamas dirbti gimtinei: „Aš dirbu taip, kaip moku, bet, žinoma, gimtinė įpareigoja. Pažįstu visus žmones, neturiu „mylimukų“ ar „nemylimukų“. Jeigu sprendžiu problemą, vadovaujuosi ne simpatijomis, o teisingumo principu. Kaip tu žiūri į žmones, taip jie – į tave. Tveruose su kiekvienu galiu pasikalbėti – jeigu reikia, ir griežčiau, bet visada surandame bendrą kalbą. Man tai labai svarbu. Seniūnas turi teisę surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolą, esu tai daręs, bet tik dėl akių – taip ir neįforminau. Kažkaip keistai man atrodo bausti savo žmogų, tuo labiau kad piktybiškai niekas nesielgia, tik dėl vienokių ar kitokių priežasčių klysta.“
Paklaustas, ar buvo jo darbinėje karjeroje kokių sunkesnių laikotarpių, kai norėjosi viską mesti, atsakė niekada negalvojęs palikti Tverų. Emociškai sunkesniu laikotarpiu vadina COVID-19 pandemijos metus, kai kasdien ausis pasiekdavo bauginanti informacija apie epidemijos plitimą, ligos sukeltas mirtis, įvedamus apribojimus. Nežinia baugino ir tai atsiliepė bendruomenės gyventojų nuotaikoms.
Duoto žodžio laikytis – privalu
Seniūno darbas – ne tribūna, o tylus, kasdienis veiksmas. Tik į svečius užsukęs politikas gali pažadėti ir neištesėti, seniūnui privalu laikytis kraštiečiams duoto žodžio. Gyventojai nori rezultatų – tvarkingų kelių, gatvių, šaligatvių, prižiūrėtų viešųjų erdvių. Tuo labiau kad ir patys yra neabejingi grožiui ir tvarkai.
A. Zalepūgas didžiuojasi, kad tveriškiai moka ne tik reikalauti – prireikus nuvalo sniegą nuo kelių, vasarą – nušienauja pakeles. Prisiminė žiemą, kai vietiniai žmonės su savo technika padėjo iš miestelio centro išvežti sniegą. Pašnekovas su džiaugsmu kalbėjo apie gyventojų sodybų grožį, glaudų kultūros namų, sporto klubo, gimnazijos, Bažnyčios, bendruomenės, Vaikų dienos centro ir seniūnijos bendradarbiavimą. Su liūdesiu – apie mažėjančią gyventojų populiaciją: 2000-aisiais, kai Savivaldybė atkurta, Tverų seniūnijoje gyveno 1 860 žmonių, dabar jų skaičius daug mažesnis – 1 100. Skaičiuojama, kad gyventojų sąrašas kasmet sutrumpėja maždaug 40 pavardžių. Nors miestelyje yra viskas, kad žmonėms būtų patogu gyventi – gimnazija su ikimokyklinukų grupe, parduotuvės, degalinė, bažnyčia, ambulatorija, apšviestos gatvės, apylinkėse daugėja tuščių sodybų, o įkurtuvių džiaugsmas – vis retesnis.
Seniūnas, nebijantis pastovėti už savo poziciją
Kas pažįsta A. Zalepūgą, žino, kad jis – žmogus, turintis tvirtą nuomonę ir nebijantis jos išsakyti. Paklausėme pašnekovo, kokios vertybės jam atrodo svarbiausios, kokių principų laikosi gyvenime ir darbe. Ilgai negalvojęs atsakė: „Padorumas. Man šioje sąvokoje telpa viskas: atsakingas požiūris į darbą, pagarbus – į žmogų, teisingumas. Nesu labai reiklus, daug galiu nuryti, bet, kai reikia, pastoviu už savo nuomonę, pasakau, ką noriu pasakyti.“
Vyro gyvenimo būdas rodo jį turint dar vieną savybę – sėslumą. Pašnekovas pats pripažino, kad būtent sėslumas jį laikė tėviškėje, nors buvo gavęs ne vieną patrauklų darbo pasiūlymą. Tveruose gyventi patiko ir jo šeimai – žmonai Virginijai, dukroms Laurai ir Mildai.
Dviejų dukrų tėvas ir keturių anūkių senelis
Prieš 33-ejus metus sukūręs šeimą su iš Tverų apylinkių, nuo Šiuraičių pusės, kilusia Virginija, apie gyvenimą dideliame mieste sakė niekada net nesvarstęs. „Nepatinka man dideli miestai. Esu kaimo žmogus – turiu žemės, technikos, tėvų sodybą, tad vis dar dirbu žemę. Turiu arkliuką, avių – ne dėl to, kad reikia, bet kad anūkės galėtų pasidžiaugti“, – pasakojo keturių mergaičių senelis.
Zalepūgų dukros – dantų technikės. Milda su šeima Klaipėdoje gyvena, Lauros šeima Smalininkuose (Jurbarko r.) įsikūrusi. Farmacininke dirbanti Virginija ir Antanas dažnai savo dukras aplanko, anūkėmis pasidžiaugia. Be to, kad ūkininkauja, vyras laisvalaikiu mėgsta skaityti, žvejoti, keliauti.
„Žmonių liks mažiau, bet, tikiuosi, jie gyvens dar geriau“
Kartais žmogus, kad surastų save, nueina toli, kartais pasilieka vietoje, kad išlaikytų tai, kas svarbiausia. Tverų seniūnas – vienas iš tų, kurie liko, kurie diena po dienos, metai po metų tvirtai stovi ant tėviškės žemės – ne tam, kad būtų matomas, tam, kad būtų reikalingas, kad kurtų ryšį su žmonėmis ir gimtąja žeme – kraštu, kuris, nepaisant pastangų išsaugoti tradicijas, labai keičiasi. Paklaustas, kaip jo nuomone, atrodys miestelis po 10 metų, pašnekovas susimąstė: „Žmonių liks mažiau, bet, tikiuosi, jie gyvens dar geriau.“
Parašykite komentarą