
Politiko darbas nevyksta visuomeniniais pagrindais. Už pastangas siekti, kad žmonės gyventų geriau, mokamas tam tikras atlygis. Smalsu? Kviečiame supažinti su Plungės rajono savivaldybės tarybos narių nuveiktais darbais ir kokį atlyginimą jie už tai gavo. Žvelgdamas į sumas nejučia pradedi svarstyti: „Gal ir man į politiką?“ Taigi kurie mūsų išrinkti politikai buvo stropiausi posėdžių lankytojai ir kurių piniginė pastorėjo labiausiai? Beje, jos storis tiesiogiai priklausė nuo posėdžiautų valandų.
Bendra informacija
Visų pirma pateiksime bendrą informaciją. 2023 metais pradėjus į viešumą lįsti faktams, kad savivaldybių tarybų nariai nesąžiningai ir neteisėtai naudoja Tarybos nario veiklai skiriamas lėšas, imtasi pertvarkos. Nuo 2023-iųjų liepos mėnesio Tarybos nariai gauna 20 proc. rajono vadovo darbo užmokesčio atlyginimą. Plungės rajone tai sudarė 1 071,24 euro „ant popieriaus“. Prie šio užmokesčio papildomus 20 proc. gauna komitetų, komisijų pirmininkai, opozicijos lyderis. 10 proc. priedas tenka komitetų pirmininkų pavaduotojams. Išlaidų už degalus, kanceliarijos prekes ir kt. apmokėjimo neliko.
Metai darbingi
Kadangi reglamente numatytas ir procentas, kuriuo darbo užmokestis mažinamas už posėdžių nelankymą, tai ir pradėsime nuo lankomumo.
Pažiūrėkime, kuris politikas buvo darbščiausias. Suskaičiavus visus lankytus posėdžius, paaiškėjo, jog daugiausiai dirbo opozicijos atstovas Adomas Zamulskis. Jo sąskaitoje – net 42 posėdžiai. Antrąją vietą užima taip pat opozicijoje dirbanti Vida Bondauskienė (36 posėdžiai), trečiąją – opozicijos lyderis Mindaugas Kaunas (35 posėdžiai).

Po 33 kartus į posėdžius vyko ar jungėsi nuotoliu Tadas Šetkauskis ir Andriejus Stančikas, po 31 – Gediminas Stonys ir Alina Vičienė, 29 – Algirdas Pečiulis, 28 – Rimantas Petkus, po 27 – Ramūnas Lydis ir Remigijus Striaupa, po 26 – Robertas Endrikas ir Jurgita Latakienė, po 25 – Audrius Misiūnas ir Laima Žilienė, 24 – Linas Ramanauskas, po 22 – Rimas Dužinskas, Tomas Mašeckis, Giedrius Ramanauskas ir Artūras Urniežius. Mažiausiai darbo turėjo Marijus Kaktys, per metus dalyvavęs 18-oje posėdžių, Julius Nekrašas ir Liudas Skierus – 19-oje, Gintarė Drackienė ir Česlovas Kerpauskas – 21-ame posėdyje.
Žinoma, mažesnis posėdžių skaičius nereiškia, kad tie politikai nusipelno didžiausių pravaikštininkų vardo. Reikia pastebėti, kad tokių praėjusiais metais buvo nedaug. Sudėjus komisijų, komitetų ir tarybos posėdžius matyti, kad nepavyzdingiausias buvo M. Kaktys, praleidęs per metus 4 posėdžius. Po du posėdžius praleido R. Petkus ir J. Nekrašas, po vieną – A. Misiūnas, G. Ramanauskas, T. Mašeckis, G. Stonys, A. Stančikas, L. Skierus ir R. Striaupa. Kiti išrinktieji buvo stropūs.
Kiek uždirbo?

Kaip ir minėta, nuo to, kaip lankė posėdžius, tiesiogiai priklauso, kiek politikams pinigėlių subyrės į jų pinigines. Kaip ir minėta, mažiausia galima uždirbti suma – 1 071,24 euro „ant popieriaus“, arba 656 eurai „į rankas“ (priklausomai nuo atskaičiuojamų mokesčių – aut. past.) kas mėnesį. Toks užmokestis priklauso, kaip dažnai mėgstama sakyti, paprastam, eiliniam. Praėjusiais metais tokiu atlygiu tenkinosi 8 tarybos nariai: G. Drackienė, R. Dužinskas, T. Mašeckis, J. Nekrašas, G. Ramanauskas, L. Skierus ir R. Striaupa.
Šiek tiek didesnes sumas – 1 178,36 euro „ant popieriaus“, arba apie 757 eurus „į rankas“ – pernai uždirbo 5 politikai: Č. Kerpauskas, J. Latakienė, R. Lydis, R. Petkus, L. Ramanauskas, A. Urniežius ir A. Vičienė.
Na, o likusiesiems atseikėta didžiausia galima suma – 1 285,49 euro „ant popieriaus“ (nuo 788 iki 940 Eur „į rankas“, priklausomai nuo atskaičiuojamų mokesčių – aut. past.). Nors ir sakoma, kad ne piniguose laimė, bet tokiais papildomais pinigais džiaugtis gali V. Bondauskienė, R. Endrikas, M. Kaunas, A. Misiūnas, A. Pečiulis, A. Stančikas, G. Stonys, T. Šetkauskis, A. Zamulskis ir L. Žilienė.
Kaip ir minėta, už nelankytus posėdžius politikams numatytos piniginės sankcijos. Didžiausia nuobauda – bene per pusę nurėžiama alga – už tarybos posėdžio praleidimą. Tokiomis „nuobaudomis“ 2024-aisiais buvo apdovanoti M. Kaktys, J. Nekrašas, L. Skierus ir R. Striaupa.
Beje, kaip sakė Plungės rajono savivaldybės administracijos Buhalterinės apskaitos skyriaus vedėja Genovaitė Pečkauskienė, kaip ir anksčiau, Tarybos nariai gali atsisakyti šio darbo užmokesčio. Kol atlyginimai, švelniai tariant, buvo juokingi – keliasdešimt eurų per mėnesį, nemaža dalis politikų taip ir darydavo. Sumoms išaugus iki šimtų altruistų neliko.
Parašykite komentarą