
Motinos dienos proga Prezidentas Gitanas Nausėda ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu apdovanoja daugiavaikes mamas, išauginusias ir gerai išauklėjusias penkis ir daugiau vaikų. Tokį medalį yra gavusi ne viena mūsų rajono mama. Šiais metais šalies vadovo dėmesys atitenka žlibiniškei Danutei Lukšienei, užauginusiai 10 vaikų. Tiesa, apdovanojimas moteriai bus įteiktas vėliau, nes ponia Danutė jau anksčiau buvo suplanavusi kelionę į Airiją, pas ten gyvenančias dvi dukras. Tradiciškai „Labas, Plunge“ siūlo pažintį su prezidentinio dėmesio verta mama.
Gausi šeima – močiutės pranašystė
Įsukus į Danutės ir Liudviko Lukšų kiemą, visur pasitinka idealiai nupjauta žolė, išravėti žolynai, namuose tokia pat ideali tvarka. Kaip paaiškėja, tai iš pažiūros trapios moters rankų darbas. Visi namų ūkio priežiūros darbai gula ant ponios Danutės pečių: jos vyrą prieš penkerius metus pakirtęs insultas atėmė iš jo galimybę dirbti.
Kaip pasakojo moteris, ji kilusi iš Keturakių. Augo dar su dviem seserimis. Aštuonias klases baigė Medingėnuose, vidurinio mokslo siekė Rietave. Liudvikas – žlibiniškis, augęs tarp penkių brolių ir seserų. Kaip ir dauguma anų laikų porų, Lukšai susipažino šokiuose. Pusantrų metų padraugavę atšoko vestuves ir netrukus – 1981 m. – į pasaulį pasibeldė pirmoji atžala Kristina. Po metų šeimą papildė Inga. 1984 m. gimė Marius, 1987 m. – Vaidas, 1989 m. – Aušra, 1991 m. – Simona, 1992 m. – Tadas, 1995 m. – Rūta, 1997 m. – Akvilė ir 2000-aisiais – Gabrielė.
Be to, kad augino vaikus, ponia Danutė kol dar buvo kolūkiai dirbo fermoje, nuo 2007 m. dešimt metų – Žlibinų Igno Končiaus pagrindinėje mokykloje valytoja, vėliau – „Vičiūnuose“, o susirgus vyrui, ėmėsi jį slaugyti ir tuo pačiu dar porą metų seniūnijoje katilinėje kūrikės pareigas ėjo.
Sutuoktinis taip pat netingėjo. Nuo 1979 m. iki 2020 m. dirbo žemės ūkio bendrovėje „Žlibinai“ vyr. sandėlininku. Žinoma, ir namuose ūkelis buvo: šeima laikė karvutę, turėjo prieauglio, augino kiaules.
Šiandien iš viso gausaus būrio tik trys Lukšų vaikai gyvenimus kuria užsienyje: Inga ir Aušra Airijoje, Marius – Didžiojoje Britanijoje. Likusieji, palikę tėvų namus, savo lizdus susuko netoliese: Tadas, Rūta ir Akvilė uostamiestyje ir jo rajone, likusieji – Plungėje.

Užauginę 10 vaikų, Lukšai jau džiaugiasi 7 anūkais ir 5 anūkėmis. Beje, kai kalbėjomės su ponia Danute, balandžio 29-ąją, vyriausioji anūkė šventė 20-ąjį jubiliejų. Sveikiname!
Kaip sakė D. Lukšienė, apie tai, kad turės tokią didelę šeimą, ji niekada negalvojo. „Čia man močiutė išpranašavo. Labai vaikus mylėjau. Dar pati vaikas būdama dievinau vaikus. Tai močiutė vis sakydavo: „Danute, tau Dievas arba nė vieno neduos, arba duos dešimt.“ Išsipildė močiutės žodžiai. Kažkada ir vaikams į klausimą, kodėl jų tiek daug, pasakiau, jog tai močiutės pranašystė. Vaikai man – šventas dalykas“, – atviravo žlibiniškė.
Vyras tokiai didelei šeimai taip pat neprieštaravo. Pasak D. Lukšienės, vis sakydavo, jei užtenka duonos esantiems, užteks ir ateinančiam. Žinoma, neapleisdavo mintis, jog gausėjant šeimai bus sunku, bet… „Dabar, kai pažiūri atgal, nebuvo taip sunku“, – sako daugiavaikė mama.

Džiugina vaikų bendrystė
Suprantama, kad gausiose šeimose vyresnieji vaikai padeda auginti mažesniuosius ir dėl to didieji gali pykti. Tad buvo smalsu, kaip žinią apie ateinantį naują šeimos narį sutikdavo vyresnieji. Kaip pasakojo žlibiniškė, gimus Gabrielei, vyresnioji jau klausė, ar mama nežada sustoti. Na, o tarp daugumos mergaičių augantiems berniukams daugiau apmaudo buvo, kad vis mergaites iš ligoninės parvežamos. „Neidavo net žiūrėti. Pamenu, buvau virtuvėje, vaikas verkia, sakau: „Mariau, juk verkia, pasupk.“ Atsisakė. Priėjau, iškėliau iš vežimo ir padėjau į rankas. Sakau: „Imk, juk sesė yra, mylėk.“ To ir tereikėjo… Parvažiuodavo iš mokyklos su saldainiais, nešiodavo ant pečių užsisodinęs“, – prisiminimais dalijosi moteris.
Ir šiandien mamą labiausiai džiugina, kad, nepaisant nemažų amžiaus skirtumų, visi vaikai labai draugiški ir gražiai bendrauja tarpusavyje. Tad ar reikia stebėtis, kad visos šventės pas tėvus, o ištikus bėdai visi skuba į pagalbą. Užsienyje gyvenantieji taip pat bent kartą metuose aplanko gimtinę. „Man kaip mamai labai džiugu tai matyti. Aš jiems sakau, kad kol mes su tėvuku gyvi esame, taip ir toliau bendrautų. O paskui jau mes nematysime ir širdis neskaudės“, – kalbėjo žlibiniškė.

„Vaikus auginau sau“
Vaikai užaugę ir susukę savo lizdus, buvo smalsu sužinoti, kam dabar moteris skiria laisvalaikį. „Labiausiai laukiu pavasario, kai galėsiu išeiti į savo gėlynus. Vaikai šaukia, kad mažinčiau gėlių, bet man to reikia. Žiemą sunkiau, bet vistiek kokiu knebiniu užsiimu. Nors esu labiau namisėda, bet neužsidariusi tarp keturių sienų. Nuvažiuoju ir į koncertą, ir kelias dienas pas vaikus Klaipėdoje praleidžiu. Labiausiai bijau, kad neiškraustytų į miestą, į daugiabutį“, – sakė žlibiniškė.
D. Lukšienę apdovanojimui planuota siūlyti dar praėjusiais metais, tačiau, pasikeitus aplinkybėms, teikimas persikėlė į šiuos metus. „Nemėgstu viešumos, vaikus auginau sau, gyvenu dėl savęs. Niekada neprašiau, kad man kas nors, ką nors duotų. Mano vaikai – mano rūpestis. Visą gyvenimą tvarkėmės savo jėgomis“, – kuklinosi moteris.
„Buvau ta griežtoji. Vaikai ir dabar sako, kad tėtis buvo geresnis, nes aš buvau griežtesnė. Bet juk kažkam reikėjo mokyti tvarkos, lenkti prie darbo. Vyras buvo nuolaidesnis, jis mažiau kišosi į tuos reikalaus“, – paklausta, kokia buvo mama, sakė mūsų pašnekovė.
Tiesa, nors ir tekdavo būti griežtai, beržinės košės vaikai neragavo. Nors, kaip užsiminė ponia Danutė, profilaktikai buvo parsinešusi rykštę, tik jos niekada neprireikė. „Neteko rimtai bausti. Atvažiavę į svečius kiti stebėdavosi, kokie geri mano vaikai. Mes kažkaip susitardavome“, – pasakojo daugiavaikė mama.

Tą patį klausimą telefonu uždavėme ir vyriausiajai dukrai Kristinai. „Mūsų mama – pati geriausia, nes mes patys geriausi vaikai. Kiek aš pamenu, mama nėra pakėlusi balso, aš buvau griežtesnė broliams ir seserims, nei ji, – sakė dukra. – Mama apdovanojimo tikrai verta. Ji galėtų būti visų Lietuvos vaikų mama.“
Kaip ir minėta, atsiimti apdovanojimo į Prezidentūrą žlibiniškė nevažiuos, tačiau yra įsitikinusi, kad, jei ne iš anksto suplanuota kelionė, vaikai į sostinę būtų ją tikrai nuvežę.
Parašykite komentarą