
Pamažu, etapas po etapo, atliekami rekonstravimo darbai Plungės miesto Telšių gatvėje. 2024 metais pasistūmėta iki „Karsedos“ degalinės, liko nesutvarkyta tik trumputė atkarpa iki rytinio aplinkkelio žiedo ir paskutinysis asfalto sluoksnis. Tvarkant gatvę įrengiamas dviračių ir pėsčiųjų takas, apšvietimas ir atnaujinami želdynai. Ne kartą esame rašę apie nepatogumus, kuriuos, statybininkams dirbant, patiria vairuotojai, tačiau šį kartą kalbėsime ne apie tai.
Pastabūs plungiškiai stebisi, kodėl nesilaikoma draudimo
Su laikraščio redakcija susisiekęs plungiškis nerimavo dėl neseniai pasodintų medelių. „Pamatęs naujus medelius labai nustebau. Juk dar šią vasarą Plungės miesto seniūnija išrovė čia augusias prieš 2–3 metus pasodintas gudobeles. Visi laikraščiai skelbė, kad jos buvo užsikrėtusios, kad dvejus metus vietoje, kur augo sunaikinti medeliai, draudžiama sodinti naujus. Tai kodėl to draudimo nesilaikoma, kodėl rizikuojama – juk nauji sodinukai gali taip pat nunykti? Iš kur toks neūkiškumas, pinigų švaistymas?“ – klausė į redakciją paskambinęs vyras.
Dvi priežastys – sodinukai jau buvo užkrėsti arba ligą išplatino paukščiai
Skaitytojams priminsime, kad nykstančios, negyvybingos gudobelės pastebėtos praėjusią vasarą. Nors iš pradžių ir manyta, kad medeliai kenčia nuo druskos, kuria žiemą barstomos gatvės, vėliau kreiptasi į Valstybinę augalininkystės tarnybą prie Žemės ūkio ministerijos, kad nustatytų jų džiūvimo priežastį.
Atlikus nurudusių medelių fitosanitarinį tikrinimą ir mėginių laboratorinę ekspertizę, paaiškėjo, kad gudobelės serga bakterine deglige.
Pirmoji užduotis kovojant su užkratu – sunaikinti ligos židinį. Seniūnija buvo įpareigota dalyvaujant Valstybinės augalininkystės tarnybos specialistui išrauti Rietavo, Telšių ir Minijos gatvėse pasodintas užsikrėtusias gudobeles ir su užkrėstais medeliais sąlytį turėjusius ir galbūt taip pat užkrėstus augalus. Tuo atveju, kai galimybės išrauti nėra – nupjauti ir sudeginti, o kelmus apdoroti augalų apsaugos priemonėmis, kurių veiklioji medžiaga yra glifosas. Rugpjūčio 14 dieną Plungės miesto seniūnija paskelbė atlikusi savo misiją – išrovė ir sudegino ligos pažeistus medelius.
Tą pačią dieną Valstybinės augalininkystės tarnybos Telšių regioninio skyriaus specialistai vizualiai apžiūrėjo minėtosiose gatvėse augančius kitus augalus, tačiau bakterinės degligės ligos požymių ant jų neaptiko. Skaičiuojama, kad sunaikinta maždaug pusantro šimto medelių.
Gyventojų paprašyta stebėti savo augalus (kriaušes, obelis, svarainius, cidonijas, gudobeles, dyglaines, kaulenius, lokvas, šliandras, medlievas, šermukšnius), o pastebėjus degligės požymių, būtinai informuoti tarnybos specialistus.
Savivaldybės administracija gavo nurodymą dvejus metus, kurie pradedami skaičiuoti kitais metais po užkrėstų augalų sunaikinimo, židinio augavietėje neveisti naujų augalų auginimo plotų. O tuščiose likusiose vietose ligoms atsparesnius medelius – liepas ar klevus – sodinti tik specialistams leidus.
Vėliau paaiškėjo, kad gudobelių sodinukai į Plungę galėjo atkeliauti jau užkrėsti. Nustatyta, kad medelynas Lenkijoje, iš kurio jie buvo nupirkti, neturėjo buferinės zonos nuo bakterinės degligės statuso. Medelius iš medelyno pirko ir Plungės mieste pasodino uždaroji akcinė bendrovė „Plungės lagūna“. Valstybinės augalininkystės tarnybos specialistai neatmetė ir kitos ligos plitimo galimybės – pavojingą ligą galėjo išplatinti paukščiai.
Šiemet išrautų gudobelių vietoje bus pradėti sodinti medeliai
Kaip atsitiko, kad, praėjus vos pusmečiui, medeliai Telšių gatvėje vėl pasodinti? Kodėl nesilaikoma viešai išplatinto draudimo? – šiuos miesto gyventojo klausimus perdavėme Plungės seniūnei Dangirutei Jurkuvienei.
„Gerai, kad žmonės seka informaciją, bet skaityti reikėtų atidžiau. Valstybinė augalininkystės tarnyba dvejus metus uždraudė sodinti gudobeles arba tos pačios šeimos augalus, kiti medeliai – liepos, skroblai, ąžuolai ir t. t. – gali būti sodinami. Telšių gatvėje vykdoma rekonstrukcija ir rangovė „Plungės lagūna“ pagal projektinį sprendinį pasodino liepaites, o šie medeliai atsparūs bakterinei degligei“, – atsakė į klausimą miesto šeimininkė.
Pasak D. Jurkuvienės, ir seniūnija šiemet planuoja išrautų užkrėstų gudobelių vietoje pradėti sodinti kitus medelius. Ne visus iš karto – palaipsniui, atsižvelgiant į tam tikslui gautas lėšas. „Per metus dvejus tikrai visų neatsodinsime. Geras sodinukas, daugmaž tokio amžiaus ir aukščio, kokios buvo nunykusios gudobelės, kainuoja apie 150 eurų, o mažų, liaunų medelių sodinti nenorime – jie silpni, sunkiau prigyja ir dažnai nulaužiami“, – dalijosi planais seniūnė.
Parašykite komentarą