
Prieš kurį laiką vietiniai laikraščiai rašė apie Plungės rajono savivaldybės planus iškraustyti neįgaliųjų organizacijas iš buvusių parapijos namų miesto centre, bažnyčios pašonėje, ir įkurdinti jas viename iš Plungės technologijų ir verslo mokyklos (TVM) bendrabučių miesto pakraštyje, Mendeno gatvėje. Į redakciją užėjusi plungiškė Vida Salytė piktinosi, kad šią žinią teko perskaityti laikraštyje. Su pačiais neįgaliaisiais, moters žodžiais, šių planų vietos valdžia neaptarė ir jų nuomonės dėl žadamų pokyčių neklausė.
„Kaip mums buvo gerai parapijos namuose, sunku ir apsakyti. Čia pat ir bažnyčia, į Mišias nueidavome, ir senelių globos namai – senelius lankydavom, bendrus renginius organizuodavom. Viskas miesto centre, kaip sakoma – ranka pasiekiama. O dabar paims ir iškels į miesto pakraštį. Kodėl niekas nepaklausė neįgaliųjų organizacijų narių nuomonės – ar jie tam pritaria, ar jiems bus patogu taip toli važinėti“, – piktinosi moteris.
Priminsime, kad mintis iškraustyti neįgaliųjų organizacijas kilo po to, kai nenusisekė Savivaldybės ir Telšių vyskupijos kunigų tarybos derybos. Savivaldybė norėjo įsigyti buvusius parapijos namus ir toliau juos remontuoti, tačiau Vyskupijos užsiprašyta kaina atšaldė šį norą.
Kaip sakė meras Audrius Klišonis, žlugus deryboms kilo mintis neįgaliųjų veiklai pritaikyti vieną iš buvusių Plungės TVM bendrabučių, kurio perėmimo procedūras Savivaldybė pradėjo dar vasarą.
Planuojama apatiniuose bendrabučio aukštuose įkurdinti neįgaliųjų organizacijas ir įrengti socialines dirbtuves, o viršutiniuose aukštuose – socialinius būstus. Darbai vyktų Europos Sąjungos ir pačios Savivaldybės lėšomis. Juos pabaigus ir perkėlus neįgaliųjų organizacijas, parapijos namai būtų grąžinti Vyskupijai.
V. Salytė sakė pyktelėjusi ne tik ant vietos valdžios, bet ir ant kunigų, kurie užsišaukė per didelę kainą už parapijos namus. „Per Mišias girdim kunigus sakant, kad svarbiausia – dvasingumas, tačiau derantis dėl parapijos namų pardavimo kažkodėl ir dvasingumas, ir neįgalieji buvo pamiršti. Tiek iš tų gražių pamokslų…“
Šia tema kalbinta Telšių apskrities sergančiųjų nervų-raumenų ligomis asociacijos vadovė Genovaitė Razbadauskienė, kaip ir mūsų skaitytoja V. Salytė, teigė apie tokius valdžios planus sužinojusi irgi iš žiniasklaidos.
Pasak jos, galimą perkraustymą neįgaliųjų bendruomenės nariai vertina itin nepalankiai. Pokyčiai gali sukelti ir papildomų iššūkių: „Nesuprantu, kodėl mums bloginamos sąlygos. Dabar esame miesto centre. Atvykę į asociacijos susitikimus mūsų nariai gali ne tik dalyvauti įvairiose mūsų organizuojamose veiklose, bet tuo pačiu apsilankyti ir parduotuvėse ar Savivaldybėje, kitose institucijose, jei yra kokių spręstinų reikalų. O dabar nori iškelti į patį miesto pakraštį…“
Anot G. Razbadauskienės, jei jau reikia atlaisvinti parapijos namus, būtų galima paieškoti kitų patalpų miesto centrinėje dalyje, bet apie tai kažkodėl nieko negirdėti.
Tuo tarpu Plungės rajono savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Žaneta Vaitkuvienė pabrėžė, kad parapijos namuose savo veiklą vykdančios neįgaliųjų organizacijos nėra įpareigotos išsikelti – jos gali savarankiškai ieškoti tinkamų patalpų ir jose toliau tęsti savo veiklą.
Plungės rajono savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjos Žanetos Vaitkuvienės komentaras:

Į Mendeno g. 10 esantį pastatą numatoma perkelti Socialinių paslaugų plėtros projekto veiklas. Šioje vietoje taip pat būtų vykdomas ir Socialinio būsto plėtros projektas. Apjungus projektų veiklas būtų įgyvendinamas vienas bendras projektas.
Plungės rajono savivaldybė pagal Regioninės pažangos priemonę „Sumažinti pažeidžiamų visuomenės grupių gerovės teritorinius skirtumus“ planavo įgyvendinti du projektus: „Socialinio būsto plėtra Plungės rajono savivaldybėje“ (toliau – Socialinio būsto plėtros projektas) ir „Socialinių paslaugų infrastruktūros ir paslaugų modernizavimas bei plėtra Plungės rajono savivaldybėje“ (toliau – Socialinių paslaugų plėtros projektas).
Socialinių paslaugų plėtros projekto metu, atliekant pastato, esančio Vytauto g. 29, Plungėje, rekonstrukciją ir patalpų pritaikymą, buvo numatyta įrengti socialines dirbtuves ir dienos užimtumo centrą intelekto ir (ar) proto negalią turintiems asmenims bei dienos centrą senyvo amžiaus žmonėms, kuriame būtų teikiamos socialinės priežiūros paslaugos.
Vadovaujantis Savivaldybės tarybos 2024 m. liepos 25 d. sprendimu, Savivaldybės administracijai buvo pavesta teisės aktų nustatyta tvarka atlikti neskelbiamų derybų procedūras, siekiant įsigyti Savivaldybės nuosavybėn turtą, esantį Vytauto g. 29. Šį pastatą planuota rekonstruoti socialinių paslaugų plėtros projekto metu.
Atsižvelgiant į tai, kad derybos nebuvo sėkmingos, numatoma socialinių paslaugų plėtros projekto veiklas perkelti į kitą objektą, esantį Mendeno g. 10, kur taip pat numatoma įgyvendinti ir socialinio būsto plėtros projektą. Tokiu atveju būtų apjungiamos projektų veiklos ir įgyvendinamas vienas bendras projektas, 100 procentų įveiklinant Savivaldybei nuosavybės teise priklausantį pastatą.
Pažymėtina, kad siekiant užtikrinti ilgalaikes investicijas, numatoma perkelti ne asmenų su negalia organizacijas, o socialinių paslaugų projekto veiklas. Ateityje su organizacijomis bus diskutuojama, kaip jų ir projekto veiklos galėtų kooperuoti tarpusavyje, tačiau organizacijų niekas neįpareigoja persikelti į planuojamas suremontuoti patalpas Mendeno g. 10.
Parašykite komentarą