
Gruodžio 17 dieną Vilniuje, ant Vingio parko pėsčiųjų tilto, pristatyta kūrėjo Algimanto Kriščiūno meninė instaliacija, kurią sudaro 100 paveikslų ir prierašų po jais, kodėl yra gera gyventi. Šios idėjos autorius – mūsų kraštieits Vilius Šukys.
Apie savižudybių problemą pastaruoju metu kalbama vis drąsiau, tačiau pagal nusižudžiusiųjų skaičių Europos Sąjungoje Lietuva vis dar yra viena pirmaujančių valstybių.
Galvojant apie šią liūdną statistiką ir gimė sumanymas tokia menine instaliacija paskatinti visuomenę aktyviau domėtis savo ir kitų žmonių savijauta, o patiriant ir išgyvenant sunkumus – laiku kreiptis pagalbos. Ant tilto iškabintos menininko A. Kriščiūno pieštų paveikslų nuotraukos kartu su užrašytomis vilniečių mintimis, kodėl yra gera ir verta gyventi.
Meną ir visuomenės sveikatos temą sujungiančio projekto pagrindiniai iniciatoriai – Vilniaus Šv. Kristoforo „Rotary klubas“ ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Idėjos autorius – minėto Vilniaus Šv. Kristoforo „Rotary“ klubo narys plungiškis V. Šukys. Jis pasakojo, kad kartą bėgdamas per šį pėsčiųjų tiltą pamatė lentelę su užrašu „Tavo gyvybė svarbi“. Ant lentelės buvo nurodytas ir telefono numeris, kuriuo buvo galima paskambinti patiriant psichologinių sunkumų ir sulaukti emocinės paramos.
„Ta lentelė buvo mažytė, nelabai krentanti į akis. Pamenu, tada net prunkštelėjau pagalvojęs, jog esame vieni pirmaujančių savižudybių skaičiumi pasaulyje ir kad tik tiek galime padaryti siekdami spręsti šią problemą. Pamaniau, kad sugalvočiau mažiausiai 100 priežasčių, dėl ko yra tikrai verta ir gera gyventi“, – prisiminė V. Šukys.
Pasak jo, taip gimė sumanymas ant tilto iškabinti surašytas žmonių mintis, dėl ko jiems gera gyventi, kad tai būtų kaip kasdienė motyvacija sunkumų patiriantiems praeiviams, padėtų atitolinti mintis apie savižudybę ir pagerintų nuotaiką.

Pasidalinęs šia idėja su Vilniaus miesto savivaldybe, plungiškis sužinojo, jog žmonės, kurie yra susidūrę su mintimis apie savižudybę, nelinkę apie tai kalbėti, atvirauti, o tie, kas įtaria ką nors iš aplinkinių turint tokių minčių, nežino, kaip tokioje situacijoje pasielgti. Projekto pagrindinis tikslas ir yra šviesti visuomenę šiais klausimais, padėti visuomenei atpažinti kenčianti žmogų bei suteikti jam reikalingą pagalbą.
„Iki savižudybės dažniausiai priveda vidinis užsidarymas. Tą iš tikrųjų nesunku pastebėti. Jei kiekvienas sugebėtume skirti kitam žmogui laiko pasikalbėti, išvengtume blogiausio scenarijaus. Dažnu atveju aplinkiniai sako, jog naujiena apie artimo ar pažįstamo žmogaus savižudybę jiems buvo netikėta, bet kai paklausi jų tam tikrų klausimų, paaiškėjo, jog iš tam tikrų požymių jie galėjo atpažinti to žmogaus būseną, bet jau būna per vėlu. Žmonės dažnai graužia save, kodėl neatpažino ir nepadėjo, kodėl vengė užduoti klausimą „Ar tu galvoji apie savižudybę?“, manydami, kad taip paskatins žmogų žengti šį žingsnį, bet iš tiesų tai yra mitas – dėmesio parodymas kaip tik gali paskatinti kreiptis pagalbos“, – teigia plungiškis.
Parašykite komentarą