Ruibių šeimos daržininkystės istorija prasidėjo 1999 metais, kai Rolandas su mama ir broliu atsikėlė į Merkelių kaimą (Paukštakių seniūnija). Įsigiję kelis hektarus žemės, lyg kokie plėšinių užkariautojai naujakuriai plyname lauke savo rankomis lipdė gyvenamąjį namą, dirbo žemę ir, nepaisydami sunkaus darbo, džiaugėsi ištrūkę iš ankšto buto Plungėje. Po penkerių metų į ūkį jaunas vyras parsivedė savo išrinktąją. Ir štai jau 20 metų, kai Rolandas ir Regina lyg voverės sukasi uždarame rate: agurkų ir pomidorų daigų auginimas, sėja laukuose, ravėjimas, derliaus ėmimas, realizavimas ir… vėl iš naujo. Taip nuo kovo iki vasario – nė vieno mėnesio poilsiui. Atrodo, neįmanoma! Bet sutuoktiniai Ruibiai juokiasi: „Mums patinka, mes esame laimingi!“
Ūkyje užaugintos daržovės – pilnos natūralaus skonio
Daržininkystė – viena sunkiausių, daugiausia rankų darbo reikalaujanti žemdirbystės šaka. Technologinės pažangos laikais darbus, kuriems anksčiau būdavo reikalingos žmonių rankos, vis dažniau atlieka moderni žemės ūkio technika.
Ruibių šeimos ūkis – smulkus, deklaruoti tik 7 hektarai auginamų daržovių, tad moderniais ir galingais traktoriais po nedidelius laukus nepasisukinėsi. Vietoj jų į auginamų kopūstų ar morkų vagas „išvažiuoja“ kauptukais apsiginklavę sutuoktinių vaikai. Daržovių auginimas – šeimininko ir vaikų darbas, jų realizavimas – mamos rūpestis. Ūkio produkcija Regina prekiauja Plungėje, prie „Maximos“ parduotuvės. Chemikalų nepaliesti, pilni natūralaus skonio ir maistingųjų medžiagų šiltnamiuose auginti pomidorai ir agurkai, saldžios morkos ir krakmolingos bulvės, taip pat kopūstai, svogūnai, burokėliai ant prekystalio ilgai neužsiguli.
Šiuolaikinis ūkininkas turi būti ir truputį „influenceris“
Ūkininkė, kurią pirkėjai vadina Reginute, turi nemažai nuolatinių klientų. Su kai kuriais taip susibendravusi, kad jie, eidami pro šalį, užsuka vien pasilabinti, pasidomėti, kaip sekasi. Sulaukia ir naujų pirkėjų. Dalis jų abejoja, kad tikrai prekiaujama savo ūkyje augintomis, o ne iš Lenkijos atvežtomis daržovėmis. Norėdama išsklaidyti tokias abejones, moteris pradėjo filmuoti, kaip namiškiai ravi laukus, rauna morkas, kasa bulves, o vaizdo medžiagą viešinti feisbuke. Juokiasi, kad nori nenori jai teks tapti „influencere“.
„Tokio viešinimo nauda akivaizdi – ne viena į prekyvietę atėjusi pirkėja teiraujasi, kuri čia Reginutė? O ir realizuoti daržoves didesniais kiekiais paprasčiau. Praėjusiais metais su vyru turėjome daugiau kopūstų. Planavome juos ilgiau sandėliuoti, kad galėtume pamažu rauginti ir šviežrūgius pardavinėti. Deja, metai nebuvo tam palankūs, kopūstai pradėjo pūti, ir dalį derliaus mums teko išmesti. Šiemet buvau drąsesnė – paskelbiau feisbuke, kad iš namų pardavinėjame kopūstus, suvažiavo žmonės ir išpirko“, – džiaugėsi sumaniai šiuolaikinėmis technologijomis pasinaudojusi R. Ruibienė.
Versli mama verslumo moko ir atžalas
Kuo ilgiau bendravome, tuo labiau žavėjomės moters verslumu. Kaip paaiškėjo, klientams Regina siūlo ne tik šviežių daržovių ar naminių kiaušinių. Prasidėjus agurkų sezonui, ji užraugia agurkų, kaip pati sako, skubantiems. Rudenį suspaudžia obuolių sūrį. Neturintiems laiko šeimininkauti prieš Kalėdas – namuose kepti imbieriniai sausainiai, kūčiukai, meduoliniai nameliai, naminė duona. Prieš Velykas – baltas mielinis pyragas. Iš kur tiek jėgų po dienos prekybos dar sukinėtis virtuvėje!
Regina juokiasi: „Būna, kad pažadu sau: nebekepsiu! Bet prieina kuri nors iš nuolatinių klienčių ir pasiteirauja: „Ar meduolinių namukų šiemet turėsi?“ Tiek ir tereikia, kad visus pažadus užmirščiau… O kūčiukus ne aš pati kepu – pasiūliau verslo planą jauniausiajam sūnui Raigardui: tu iš savo pinigų nusipirk produktus, iškepk, o aš parduosiu ir atiduosiu tavo uždarbį. Jam patiko mano sumanymas, o pirkėjams patinka jo kepti kūčiukai.“
Rolandas savo vaikams – ir tėtis, ir darbdavys
Bendraujant su linksmai nusiteikusiais merkeliškiais atrodė, kad jiems viskas taip paprastai, lengvai klojasi: kupini jėgų, energijos, darbštūs patys ir darbštūs vaikai… Paaiškėjo, kad darbštumo juodu nuo pat vaikystės mokėsi. Rolando visos vasaros buvo „parduotos“ padedant seneliams kaime, o Regina – vienturtė savo tėvų dukra – nuo mažumės dirbdavo net sunkiausius ūkio darbus.
„Ką išmoksi, ant kupros nenešiosi“, – sako liaudies patarlė. Todėl darbštumo pora moko ir savo vaikus. Jaunoji Ruibių karta laukuose dirba ne už ačiū – pagal susitarimą darbdavys tėtis jiems sumoka už kiekvieną išdirbtą valandą. „Sunkiau būtų jaunimą prisikviesti prie darbo, jeigu neatsiskaitytume. Suvokimas, kad gali ir naujam telefonui, ir kompiuteriui užsidirbti, labai motyvuoja. Prisimenu, vaikystėje visada sakydavau, kad užaugusi niekada negyvensiu kaime. Tą patį sako ir mudviejų vyresnieji vaikai Rolandas ir Deimantė… o štai jaunėliui Raigardui kaime labai patinka. Gali būti, kad turėsime ateityje kam perduoti savo ūkį“, – neslepia lūkesčių R. Ruibienė.
Visada ieškojo galimybės užsidirbti
Žemdirbio darbas nelengvas. Ir jo rezultatai ne vien nuo gerų norų ir darbščių rankų priklauso – ypač didelę įtaką derliui turi gamta: jei metai per sausi ar per lietingi – gero nelauk!
Kad ir kokiame vienkiemyje begyventum, kad ir koks smulkus ūkininkas bebūtum – esi bendros ekonomikos dalis.
Ekonomikos lygiui banguojant, bangavo ir mažas šeimos ūkis – daržovių plotai čia plėtėsi, čia traukėsi. Ruibiams teko taikytis prie laikmečio ypatumų, prisiderinti prie pakilimų ir krizių. Rolandas neslepia visada ieškojęs galimybės užsidirbti: kai „ant bangos“ buvo statybininkai, statė namus, kai reikėjo stalių – dirbo staliumi. Ir gana sėkmingai, kol rinką užtvindė „popierinės“ durys ir stalių era baigėsi.
Savo profesijos vyrui teko atsisakyti, tačiau šeimos namuose ir dabar svečio dėmesį traukia jo rankų darbo spintos, komodos, laiptai. Šeimos labui stengėsi ir Regina. Kol vaikų nebuvo, dirbo virėja Klaipėdoje, vėliau – Plungėje, „Maximos“ mėsos skyriuje. O ir namuose laukė ne tik daržai – vienu metu sutuoktiniai laikė net aštuonias paršavedes, dvi karvutes.
Pašnekovas sako, kad žemės ūkyje labai daug naujovių: „Norint sėkmingai ūkininkauti būtina domėtis naujomis bulvių, morkų ir kitų daržovių veislėmis. Naujas sėklas pirmiausia reikia išbandyti nedideliame sklype, įvertinti, ar joms tinka dirvožemis. Mūsų durpingoje žemėje labai gerai auga morkos. Jos tokios saldžios, gražiai, tiesiai nuaugusios. Visada sakau, kad morkos – mūsų daržininkystės ūkio vizitinė kortelė.“
Apdovanoti už netradicinio ūkio puoselėjimą
Šį rudenį vykusioje Plungės rajono žemdirbių ir kaimo žmonių šventėje merkeliškiai Ruibiai buvo apdovanoti nominacija už netradicinį ūkininkavimą. Sutuoktiniai neslėpė nustebę, kad įvertinti buvo būtent šioje kategorijoje – juk daržininkystė – viena iš senesnių žmogaus veiklų. „Vėliau pagalvojome, kad gal ne pati daržininkystė, o mūsų šeimos ūkininkavimo būdas, kai didžioji dalis darbų vis dar dirbama rankomis, kai nenaudojama jokios chemijos, inovacijų pasaulyje vertinama jau kaip netradicinis ūkininkavimas“, – svarstė sutuoktiniai.
Žemės dirbimas reikalauja ne tik rankų stiprybės, bet ir širdies kantrybės, atkaklumo, pasiaukojimo, tikėjimo tuo, ką darai. Galbūt iš to tikėjimo ir randasi sutuoktinių įsitikinimas, kad pasirinko sau tinkamiausią kelią.
„Mums užtenka visko – ir darbo, ir pramogų. Spėjame ir į koncertus, ir į filmus Klaipėdoje nuvažiuoti. Vasarą trumpam į Palangą prie jūros nulekiame. Šiemet net Plungės miesto šventės eisenoje kaip ūkis dalyvavome“, – pasakoja apie kitą, pramoginę, gyvenimo pusę pašnekovai, o jų veiduose tokios šiltos šypsenos, kad imi tikėti: net sunkiausias darbas teikia malonumą, kai jis dirbamas su meile.
Parašykite komentarą