
Kovo 27-oji „Babrungo“ progimnazijos bendruomenei, ko gero, bus pati juodžiausia diena jos istorijoje. Tądien 13 iš 25 Plungės rajono savivaldybės tarybos narių nusprendė, kad ši mokykla nuo naujų mokslo metų taps Akademiko Adolfo Jucio progimnazijos skyriumi. Neįtikino tarybos daugumos nei savo interesus apginti bandžiusių švietimo įstaigos atstovų, nei oponentų argumentai. Dauguma nepaklausė net, atrodo, logiško pasiūlymo bent kuriam laikui atidėti šį klausimą ir leisti nurimti aistroms. Sprendimas priimtas.
Pozicija nepasikeitė
Apie ketinimus reorganizuoti „Babrungo“ progimnaziją prijungiant ją prie Akademiko Adolfo Jucio progimnazijos, pertvarkos priežastis ir Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje išsakytas abejones „Plungė“ rašė kovo 14 dienos laikraščio numeryje, straipsnyje „Dvi vienoje: jungiamos miesto progimnazijos“, ir kovo 21 dienos laikraščio numeryje, straipsnyje „Būti ar nebūti „Babrungo“ progimnazijai?“.
Praėjus savaitei po Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdžio nedaug kas ir pasikeitė. Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo Gintauto Rimeikio ir Savivaldybės tarybos daugumos argumentai išliko tie patys: sumažės administravimo kaštai, pradėjus savarankišką mokinių maitinimą bus lengviau ir pigiau nupirkti produkciją, įrangą ir pan., lengviau bus rasti trūkstamų pedagogų ir kt.
Nauja tik tai, kad, priešingai nei prieš savaitę svarstant klausimą komiteto posėdyje, jau gautas Nacionalinės švietimo agentūros atsakymas. Tiesa, kas jame parašyta, niekas necitavo, o ir prie sprendimo projekto jis nepridėtas. Tad, kaip sakė G. Rimeikis, kiekvienas jį gali suprasti savaip.
Teisybės dėlei reikia paminėti, kad, be komiteto posėdyje išvardytų prijungimo pliusų „Babrungo“ progimnazijai, skyriaus vedėjas išvardijo ir grėsmes, kurių gali kilti mokyklų nesujungus. Viena iš jų – nuo šių metų švietimo tinklo kūrimo taisyklėse nustatyti mokyklų stabdymo kriterijai. Vienas iš tokių kriterijų – reikalaujama, kad mokykla mokiniams turi siūlyti mokytis bent tris užsienio kalbas, kurių viena turi būti Europos kalba. Pasak skyriaus vedėjo, šiuo metu „Babrungo“ progimnazija siūlo tik dvi: anglų ir rusų.

Argumentai prieš
Kaip ir minėta, priešintis siūlomam prijungimui bandė Savivaldybės tarybos opozicija ir mokyklos atstovės.
Visų pirma opozicijos lyderiui Mindaugui Kaunui abejonių sukėlė G. Rimeikio argumentas dėl administravimo kaštų, nes neaišku, kiek šių lėšų tenka kitoms mokykloms. Skyriaus vedėjui prisipažinus, kad šiuo metu nagrinėta tik konkrečios mokyklos situacija, M. Kaunas dar labiau abejojo tokiu argumentu: „Neturite palyginimo. Tai kitur gal dar blogesnė situacija?“
„Vieningos Plungės“ frakcijos vardu kalbėdama Vida Bondauskienė dar kartą išsakė kontrargumentus, kuriuos buvo išvardijusi ir Švietimo, kultūros ir sporto komitetui. Na, o Robertas Endrikas priminė, kaip prieš keletą metų buvo norima uždaryti Akademiko Adolfo Jucio progimnaziją ir tik dėl to, kad keli dabar jau politikoje nebesantys liberalai parodė „stuburą“, mokykla buvo išsaugota. Tiesa, politikas pateikė ir liūdnąją statistiką, jog laikui einant skyriai pamažu sunyksta. Ir kvietė kolegas neskubėti priimti tokio skaudaus mokyklos bendruomenei sprendimo.
„Babrungo“ progimnazijos direktorės pavaduotoja ugdymui Jūratė Varpiotienė politikams priminė, jog mokyklai tik kovo 6 dieną buvo pateiktas švietimo tinklo pertvarkos projektas. „Suorganizuoti susitikimui su bendruomene paliktos tik keturios dienos. O pateikti sprendimui, pritarti ar nepritarti, liko tik viena diena. Mokyklos tarybos iniciatyva suorganizuotas mokyklos bendruomenės susitikimas – priimtas nutarimas nesutikti. Projektas pateiktas skubos tvarka, motyvuotas rengėjų prašymas negautas, argumentai neišsamūs ir neatskleidė reorganizacijos privalumų.
Toks komunikavimas kelia įtarimų, nes nemotyvuotai skubama, nepaliekant laiko aptarti ir iki kovo 6 dienos informacija nebuvo viešinama bendruomenei, nesitariama, nesudaromos sąlygos pasitarti. Tiesa, vakar (kovo 26 d.) mes gavome patikslintą Švietimo ir sporto skyriaus aiškinamąjį raštą, kodėl būtina priimti tokį sprendimą, kokių pozityvių rezultatų laukiama. Ir vėl kyla klausimas, kodėl visa tai pateikta paskutinę dieną. O ir pateikti duomenys yra šališki, apie juos reikia diskutuoti. Mokyklos bendruomenė nesupažindinta, nes fiziškai to padaryti neįmanoma“, – kalbėjo direktorės pavaduotoja.
Bendruomenei klausimų kelia ir diskusijų prašosi vidutinio krūvio pareigybei apskaičiavimas, valdymo lėšų taupymas. „Labai dažnai buvo minima 200 mokinių. Galiu pasakyti, kad šią dieną mes turime daugiau nei 30 pirmokų. Ką tai sako? Iš kur jie atsirado? O jie atsirado dėl to, kad uždaromas „Saulės“ skyrius sugrąžino mūsų vaikus, kurie ilgą laiką buvo kitos mokyklos statistikoje. Tie 200 tampa realybe“, – pažymėjo J. Varpiotienė.
Pasak direktorės pavaduotojos, net ir neturėdama 200 mokinių mokykla dalyvauja Europos Sąjungos projektuose, o Nacionalinės švietimo agentūros rašte minima, jog mokyklos rezultatai – geri. „Mums pritrūko susėsti prie apskrito stalo ir tartis, kalbėtis. Ne po kovo 6-osios, kai subruzdo „Babrungo“ progimnazijos bendruomenė, taip pat ir Akademiko Adolfo Jucio progimnazijos bendruomenė, nes jie taip pat išsigando, kad „Babrungo“ mokytojai atims krūvius“, – dėstė moteris.
Balsavimo rezultatai
Išklausęs pavaduotojos, kitų mokyklą ginti susirinkusių bendruomenės atstovų pasisakymus, R. Endrikas kirto iš peties – už chaoso sukėlimą net siūlė G. Rimeikiui atsistatydinti. Valdančiajai daugumai priklausantis Marijus Kaktys pažymėjo, jog sprendime reorganizuojamai mokyklai mato naudą, tačiau ir jo netenkino, kad nebuvo tinkamai apie tai diskutuota su bendruomene.
Nors jau kaip ir buvo aišku, kuo visa tai pasibaigs, opozicija pasiūlė penkių minučių pertraukėlę, kad daugumoje esantys politikai dar kartą pagalvotų prieš balsuodami „už“.
Po pertraukėlės opozicija pareiškė, jog balsavime nedalyvaus, ir priimti sprendimą leido valdantiesiems. Tiesa, balsavime nedalyvavo ir M. Kaktys, Andriejus Stančikas. O Julius Nekrašas bandė pabūti taikos balandžiu. „Gal nepriimkime šiandien nei neigiamo, nei teigiamo sprendimo. Gal atidėkime šį klausimą mėnesiui, gal tikrai dar susėskime prie stalo ir padiskutuokime su visomis interesantų grupėmis. Gal tada jau nebus žmonių, kurie čia susirinks, ir klausimą išspręsime geranoriškai. Nes dabar yra kaip pusiau cirkas“, – ragino kolegas jis.
Jau ne pirmą kartą tenka įsitikinti, kad liberalų įsitikinimų sienos nepramuša jokie siūlymai, jei tik jie ateina ne iš valdančiosios daugumos. Tad ir J. Nekrašo siūlymas liko neišgirstas. 13 balsavus „už“ (11 liberalų ir 2 socialdemokratų balsai) ir J. Nekrašui susilaikius, „Babrungo“ progimnazijos prijungimui prie Akademiko Adolfo Jucio progimnazijos uždegta žalia šviesa.
Reikia pasakyti, kad po sprendimo priėmimo taip ir liko neaišku, kodėl taip skubama, kodėl bijoma kalbėtis su mokyklos bendruomene. „Pasitikėjimas kuriamas metų metais, bet sugriauti jį galima per keletą minučių“, – tokia įžvalga po tarybos posėdžio feisbuko paskyroje pasidalijo vienas iš „Babrungo“ progimnazijos bendruomenės atstovų. Beje, jis priminė ir tai, kad kiti savivaldos rinkimai jau po dvejų metų.

Parašykite komentarą