
Puoselėti bendruomeniškumą ir ugdyti lyderystę jaunuolių širdyse – tokie yra pagrindiniai Rietavo savivaldybės jaunimo organizacijos „Progresas“ tikslai. Prie jų drąsiai galima pridėti ir trečią – padėti jaunuoliams per savanorystę realizuoti save ir įgyvendinti savo svajones. Apie tai kalbėjomės su šios organizacijos vadovu Egidijumi Griciu.
Keitėsi ne tik vadovai, bet ir nuostatai
Jaunimo organizacija „Progresas“ įsteigta 2001 metų birželio 28 dieną. Pagrindinė steigėja ir jaunuolių grupės įkvėpėja buvo tuo metu Rietavo savivaldybės administracijoje dirbusi Alma Riebždaitė. Tų pačių metų rugsėjo mėnesį E. Gricius iš jos sulaukė pasiūlymo perimti vadovavimą organizacijai.
„Veikla jaunimo organizacijoje man jau nebuvo naujovė. Dirbdamas tuometėje Rietavo katalikiškoje vidurinėje mokykloje turėjau atsakomybę kuruoti šioje mokykloje veikusią „Ažuoliuko“ draugiją, kuri veikė kaip savarankiška jaunimo organizacija“, – prisiminė rietaviškis.
Pasak E. Griciaus, pradėjus dirbti su jaunimo organizacija „Progresas“ norėjosi, kad ji atitiktų visus reikalavimus ir būtų patraukli nariams, kurių tuo metu buvo apie 30. Ne paslaptis, kad jaunimui būdinga maištauti. Per 23-ejus organizacijos gyvavimo metus aktyvių narių skaičius išaugo iki 120-ies, didžioji dalis jų – mokyklinio amžiaus.
Greitai tapo aikšu, kad Rietavo jaunimui buvo svarbu įgyvendinti savo iniciatyvas: organizuoti tematinius renginius, susitikimus arba tiesiog smagiai kartu leisti laiką. Tačiau E. Griciui šalia to norėjosi, kad organizacijoje reikšmingą vietą užimtų ir neformalusis ugdymasis, projektinė veikla, kad būtų diegiami demokratiniai principai, komandinis darbas, ugdoma lyderystė.
Startavo tarptautiniai jaunimo mainai
2005 metais Rietave įvyko pirmieji tarptautiniai jaunimo mainai ir nuo tada tai tapo viena iš svarbesnių organizacijos veiklos sričių. „Progresas“ akreditavosi kaip tarptautinius savanorius siunčianti organizacija ir per 10 metų jau išsiuntė 23 savanorius į įvairias Europos šalis. Kad jauni žmonės galėtų išbandyti save tiek tarpkultūrinėje, tiek norimoje profesinėje srityje.
Tuo metu organizacija glaudžiai bendradarbiavo su partneriais iš Vokietijos Steinfurt apskrities. Nuo 2006 metų iki pat dabar jie reguliariai dalyvauja vieni kitų projektuose su kaimyninės Latvijos Gulbenės jaunimo organizacijomis.
„Nemažai bendrų veiklų esame turėję ir su Malta. Tarptautiniai projektai turi tam tikrą grandininę reakciją, mat dalyvaujant viename projekte, nesvarbu, ar tai mokymai, ar potencialių partnerių susitikimai, ar jaunimo mainai, beveik visada užsimezga naujos pažintys, gimsta bendros iniciatyvos, kurios ilgainiui tampa bendradarbiavimo projektais“, – kalbėjo E. Gricius.
Rietavo jaunimo organizacija „Progresas“ glaudžiai bendradarbiauja ir su Plungės jaunimo organizacijomis, dalyvauja bendruose tarptautiniuose projektuose. Anot vadovo, tai labai motyvuoja jaunuolius, mat jiems yra aktualu susitikti savo bendraamžius iš kitų šalių. Neretai tai duoda postūmį įvairiems pozityviems pokyčiams.
Reikia paminėti, kad „Progreso“ jaunimas aktyvus ne vien tik tarptautiniuose projektuose. Jaunuoliai savo iniciatyvas įgyvendina ir Rietave. Net septynerius metus rengia smagias šv. Valentino dienos šventes, dvejus metus su skirtingais vaidinimais dalyvavo tradicinėse teatro dienose, o nuo 2015 metų organizacijos nariai lanko jaunimą kaimiškose vietovėse.
Daugiausiai savanorių koordinuojanti organizacija Lietuvoje
„Progresas“ pagal savo išgales visada aktyviai dalyvauja projektinėse veiklose, susijusiose su jaunimo užimtumu, sveikatinimu, bendruomenės stiprinimu.
Pernai organizacija koordinavo 23 savanorius Vakarų Lietuvos savivaldybėse: Plungėje, Kretingoje, Gargžduose, Telšiuose, Klaipėdoje, Raseiniuose ir, žinoma, pačiame Rietave.
„Šiuo metu esame viena iš daugiausiai tarptautinių savanorių koordinuojanti organizacija Lietuvoje. Prisidedame prie savanorių atrankos, organizuojame jų atvykimą, ieškome būsto, bendradarbiaujam su priimančiomis organizacijomis, mentoriais, aprūpiname savanorius buities priemonėmis, tarpininkaujame Migracijos tarnyboje“, – pasakojo E. Gricius ir pasidžiaugė, kad organizacija gali naudotis Savivaldybės pagal panaudą skirta patalpa parko pakraštį, pro kurios langus atsiveria gražiausias vaizdas Rietave.
Jaunimui rūpi šių dienų aktualijos
„Progreso“ nariai susitinka kartą per savaitę – antradieniais. Aptariami veiklos planai, dalijamasi idėjomis apie galimas naujas iniciatyvas ir kokiais būdais jas būtų galima įgyvendinti. Šiuo metu organizacijos veikloje dalyvauja 18 aktyvių narių, iš kurių 16 – moksleiviai.
„Praėjusiais metais turėjome pora susitikimų su grupinio gyvenimo namų gyventojais, kartu su Plungės ir Telšių atvirais jaunimo centrais įgyvendinome Europos jaunimo savaitės iniciatyvą apskrityje, prisidėjome prie šventės visai šeimai organizavimo, įgyvendinome vietinius projektus, kuriais skatinome savanorystę, o II–III klasių gimnazistai, lydimi profesionalios lektorės, turėjo galimybę gilintis į savo emocinę sveikatą“, – pasakojo E. Gricius.
Vadovas pridūrė, kad organizacija yra atvira reaguoti į šiandienos jaunimui svarbias aktualijas bei saviraiškos būdus. Jeigu tikrai norima turiningesnio laisvalaikio, įdomesnių veiklų, kažko išmokti ar pažinti, tą galima padaryti kartu su kitais organizacijos nariais.

Norint pakeisti pasaulį, reikia pradėti nuo savęs
E. Gricius prisipažino ne kartą girdėjęs pastabas iš „praktiškų“ visuomenės atstovų, kad neva jis „vis žaidžia su jaunimėliu“. Esą tie patys visuomenės atstovai pageidauja, kad jaunimas mąstytų kritiškai, kad būtų motyvuotas, kad išmanytų, kaip veikia visuomenė, valstybė, kad turėtų komunikacijos gebėjimų.
Anot pašnekovo, nevyriausybinis sektorius ir tokios organizacijos kaip „Progresas“ yra labai palankios ugdyti šias kompetencijas. Juk kuo anksčiau susiformuoja tam tikros nuostatos, tuo yra lengviau jauniems žmonėms integruotis ir išlikti laisviems. Pasak E. Griciaus, būtent vidinė laisvė, o ne atestatai ar diplomai, yra brandaus žmogaus požymis.
„Iš savo asmeninės patirties žinau, kad norint keisti aplinką reikia pirmiausia pačiam susivokti ir įprasminti tai, ką darai. Tam labai tinka susitikimai, pokalbiai, kelionės, kūrybinės užduotys, geri pavyzdžiai ir būtinai visais atvejais – laisvė pasirinkti. Kas gali labiau motyvuoti nei prabanga kartu su jaunais žmonėmis augintis laisvės sparnus?“ – retoriškai klausia organizacijos vadovas.
Pasak jo, jauni žmonės šiandien per daug nukenčia dėl susiformavusių visuomenės nuostatų, ypač švietimo sistemoje, dėl apmirusių tradicijų, nesveikos konkurencijos. Atsvara tam – nevyriausybinė jaunimo organizacija, kurioje galima save bandyti, daryti klaidas, mokytis priimti atsakomybę ir pačiam įsivertinti savo pasiekimus.
Parašykite komentarą