
Vilkų medžiojimo sezonas prasideda spalio 15 d. ir trunka iki kovo 31 d. 2024–2025 m. leista sumedžioti 341 vilką. Lygiai toks limitas buvo skirtas ir 2023–2024 m., bet iki sezono pabaigos medžiotojai patiesė tik 281 plėšrūną. Sakoma, kad vilkai – gudrūs padarai, kad tik iš patyrusio ir kantraus medžioklio šautuvo išlėkusi kulka sugeba patiesti pilkį. Ar taikliai skrenda Plungės rajono ir Rietavo savivaldybės miškuose medžiotojų paleistos kulkos, domėjomės likus vos mėnesiui iki vilkų medžioklės sezono pabaigos.
Plungės rajono žemdirbiams – 11 tūkst. eurų, Rietavo savivaldybės – 2,5 tūkst. eurų
Ne kartą esame rašę apie vilkų puotas, rengiamas gyvulių ganyklose. Lietuvos žemdirbiai, tarp jų Plungės rajono ir Rietavo savivaldybių ūkininkai, patiria didžiulius nuostolius dėl miško sanitarų įpročio ieškoti lengvesnio grobio.
Plungės rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus duomenimis, 2024 metais registruoti 26 atvejai, kai vilkai sudraskė ūkinius gyvūnus. Nukentėjo 57 gyvuliai: avys – 45, ožkos – 4, veršeliai – 8. Ūkininkams padaryta žala įvertinta 10 tūkst. 785 eurais. Vienas prašymas dėl žalos atlyginimo gautas jau ir 2025 metais – karvės mišrūnės pasigesta praėjusių metų pabaigoje. Sudraskyto galvijo likučiai rasti netoliese esančiame miške. Vilkų padaryta žala šiuo atveju dar neatlyginta, bet paskaičiuota ir siekia 1,5 tūkst. eurų.
Rietavo savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyriausiosios specialistės Veronikos Tarasevičienės pateiktais duomenimis, praėjusiais metais užfiksuoti 6 vilkų išpuoliai ganyklose. Nukentėjo 3 avys ir 6 galvijai. Ūkininkams, kurie kreipėsi dėl žalos atlyginimo, išmokėta 2,5 tūkst. eurų.
Plėšrūnai darosi vis įžūlesni
Kaip skelbia Aplinkos ministerija, vilkų ūkiniams gyvūnams daroma žala nemažėja. Iki 2024 m. rugsėjo 16 d. atlyginant šių plėšrūnų ūkiniams gyvūnams padarytus nuostolius išmokėta 131 000 eurų, iki 2023 m. rugsėjo 12 d. – 112 908 eurų, iki 2022 m. rugsėjo 20 d. – 127 137 eurai.
Pastarųjų metų įvykiai rodo, kad aštriadančiai pilkiai darosi vis įžūlesni. Plėšrūnai drąsiai lankosi ne tik ganyklose. Praėjusiais metais rašėme apie incidentą, kai du vilkai viduryje dienos atbėgo į vienkiemį Karklėnuose. Tąkart tik šeimininkės drąsa išgelbėjo kieme buvusią kalę. Kaip žinome iš spaudos, ypač daug šunų sudraskyta Rokiškio rajone.
Plungės savivaldybėje patiesti 8, Rietavo – 3 pilkiai
Kaip jau minėjome, šį sezoną medžiotojams leista paguldyti 341 pilkį. Aplinkos ministerijos duomenimis, iki vasario 25 dienos šalies miškuose sumedžiota 318 vilkų. Plungės rajono teritorijoje sezono metu patiesti 6 aštriadančiai, dar du nušauti prieš sezono pradžią, gavus specialų leidimą. Rietavo savivaldybėje nuo kulkos krito trys vilkai.
Miškingos ir aplinkinių rajonų teritorijos – su Rietavo savivaldybe besiribojančiame Šilalės rajone nušauti 8 vilkai, dar vienas pilkis birželio mėnesį žuvo po automobilio ratais. Gretimuose Klaipėdos ir Kretingos rajonuose sumedžiota vos po 2 vilkus. Mažeikiuose nuo kulkų krito 5 miško sanitarai, lygiai tiek ir Telšių rajone.
Po šaulio kulka – jaunikliai
Specialistai atlieka įvairiausius tyrimus, siekdami išsiaiškinti vilkų kiekį ir populiacijos būklę. 2018 metais pradėti išsamūs sumedžiotų vilkų tyrimai atskleidė, kad 5–10 mėnesių amžiaus jaunikliai sudaro apie 48–60 proc. sumedžiotų šių plėšrūnų. Vyresnių vilkų patiesta mažiau. Per 2023–2024 m. medžioklės sezoną buvo nušauti du seniausi (tryliktus metus ėję) vilkai per visą tyrimo laikotarpį, o vidutinis sumedžiotų suaugusių vilkų amžiaus vidurkis – 5,84 metų.
Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos mokslininkų stebėjimai paneigė gandą, kad Lietuvos miškuose pilna vilko ir šuns mišrūnų, tačiau parodė, kad protėvių kartose buvusių vilko ir šuns hibridizacijų aptinkama.
Parašykite komentarą