
Su kuo jums asocijuojasi žodžiai „vanduo“, „valtis“? Žinoma, daugelį jie nuteikia romantiškai. Gal ir neblogai ta romantika, tačiau jos nelieka, kai vaikštant vandens telkinio pakrantėmis tenka matyti nuskendusias valtis. Nuskęsta jos ne dėl to, kad jaunikaitis ilgai laukė mergelės, o dėl šeimininkų neatsakingumo. Kovai su tokia netvarka pasiryžusi Plungės rajono savivaldybės administracija. Apie tai kalbėta kovo 18 dieną vykusiame Savivaldybės tarybos Vietos ūkio ir ekologijos komiteto posėdyje.
Savivaldybės administracijos Vietos ūkio skyriaus vyr. specialistė Roberta Jakumienė kalbėjo, kad į švaros ir tvarkos taisykles norima įtraukti naują skyrių ir jame numatyti valčių ir kitų plaukiojančių priemonių laikymo taisykles.
Tokia mintis neatsirado iš niekur. Kaip sakė R. Jakumienė, praėjusių metų vasarą su Savivaldybės administracijos vadovais buvo apžiūrimos Plungės jūros pakrantės. Tada ir pamatyta ta netvarka – kažkieno seniai paliktos ir pamirštos nuskendusios valtys. Panašių signalų sulaukta ir iš Platelių, tiksliau – iš Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos, kad būtina įsivesti kažkokią tvarką. Tai apimtų Plungės jūrą ir saugomas teritorijas, t. y. Platelių ežerą.
„Supuvusias valtis seniūnijoms tenka tvarkyti kaip bešeimininkes atliekas, todėl buvo numatyta įsivesti tvarką, kad būtų galima nustatyti, kas yra valties savininkas“, – paaiškino R. Jakumienė.
Tiesa, kaip pažymėjo specialistė, anksčiau visiems galiojusi vandens transporto priemonių registracijos tvarka jau seniai panaikinta, tad plungiškių siūloma idėja galiotų tik Plungės rajono savivaldybėje. Pagal sumanymą savininkai savo vandens transporto priemonę registruoti turėtų seniūnijoje. Iš jos gavęs leidimą savininkas turėtų pareigą registracijos numeriu pažymėti valtį.
Suprantama, kad, patvirtinus tvarką, už jos nesilaikymą numatoma administracinė atsakomybė. Čia ir atsiranda didžiausia problema. Pasak R. Jakumienės, Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriaus specialistams kyla abejonių, ar bus galima bausti savininkus, kurie valčių neregistruos, nes, kaip ir minėta, tokia tvarka kitose savivaldybėse – valstybiniame vandens telkinyje valtį galima laikyti jos neregistravus. „Tai būtų mūsų vietinė tvarka. Bet mes tikimės, kad ji padėtų išspręsti daug problemų. Norėtume komiteto nuomonės, ar reikalinga mūsų savivaldybėje valčių registracija?“ – klausė specialistė.
Kaip ir minėta, dėl tokios tvarkos, o jei tiksliau – dėl bausmės skyrimo, teisininkams kilo abejonių. Kaip sakė Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėjas Vytautas Tumas, ši funkcija savivaldybės savarankiškosioms funkcijoms nepriskirta, kaip minėta, reikalavimo dėl privalomo valčių registravimo nebėra, todėl kyla teisinis neapibrėžtumas.
Žinoma, klausimų kyla ne tik dėl to, ar bus galima nubausti nesilaikančius tvarkos, bet ir dėl to, ką daryti su valtimi, kurios savininkas neregistravo? Ar seniūnija turės ją nutempti, ką daryti su ja vėliau?
Komiteto nariai sutiko, jog tokia tvarka būtų reikalinga, tačiau nesinorėjo ir skriausti visą amžių ežere žvejojusių ir čia valtis laikiusių žmonių.
„Parko planavimo schemoje visose ežero pusėse yra numatytos valčių laikymo vietos“, – suskubo nuraminti tarybos narys, Žemaitijos nacionalinio parko direktorius Ramūnas Lydis.
Pasak R. Lydžio, taip pat yra numatyta, kad jei žmogus turi žemės sklypą su sodyba, tai jis toje vietoje gali prisišvartuoti ir prisirišti savo valtį. „Mano manymu, jei atsirastų tam tikra tvarka, tikrai nebūtų didelės bėdos. Savivaldybė pagal savo savarankiškąsias funkcijas švaros ir tvarkos taisyklėse gali daryti pakeitimus, Savivaldybė savo teritorijoje gali nustatyti savo tvarkos taisykles“, – kalbėjo parko direkcijos vadovas.
Beje, kaip ir minėta, kalbama tik apie valstybinius vandens telkinius: Platelių ežerą ir Plungės jūrą. Kituose vandens telkiniuose ši tvarka negaliotų.
Kaip pastebėjo posėdyje dalyvavusi Savivaldybės kontrolierė Danutė Jarašiūnienė, išduodant leidimą valčiai jau galima numatyti sąlygas, kas bus, jei ji bus neprižiūrima.
Komiteto nariai sutiko, jog judėti šia linkme reikia, o atėjus prie „slidžiosios“ dalies – kai valtis neregistruota ar laikoma ne tam skirtoje vietoje – ir spręsti šį klausimą.
Beje, posėdyje paaiškėjo, kad į diskusijas dėl naujos tvarkos kūrimo seniūnai buvo pakviesti, bet dabar… pasisakyti jiems nesuteikta galimybės.
Kovoti su nepaklusniaisiais teks seniūnams, supuvusias valtis tvarkyti – taip pat seniūnams, o išsakyti savo nuomonės dėl naujos prievolės nebeleista. Skamba keistokai.
Parašykite komentarą