
Gruodžio 11-ąją surengtame Plungės rajono savivaldybės kolegijos posėdyje kalbėta apie svarstomas įstatymo pataisas dėl Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšų skirstymo, kelių ir gatvių „mainus“ tarp savivaldybių ir akcinės bendrovės „Via Lietuva“.
Jau prieš kurį laiką paskelbta apie AB „Via Lietuva“ norus perduoti savo valdomus kelius ir gatves savivaldybėms. Kaip tada sakė meras Audrius Klišonis, kai kur kelius perimti Savivaldybės žinion trukdo „Via Lietuvos“ nepabaigti remonto darbai. Panašu, kad niekas jų ir nesiruošia užbaigti.
„Dar vienas pasiūlymas – nuo 2026 m. sausio 1 d. savivaldybės perima iš „Via Lietuvos“ kelius, kurie yra miestų ir miestelių teritorijose. Žinoma, tai papildoma finansinė našta savivaldybėms, bet, kaip sakoma, kai nori kažką gauti, gauni kažką ir kaip priedą“, – praėjusį trečiadienį informavo meras. „Gal jūs suklydote ir norėjote pasakyti, kad perimsime sutvarkytus kelius mieste ir miesteliuose?“ – bandė juokauti Savivaldybės kolegijos narys Adomas Zamulskis. Deja… „Aš taip pat norėčiau“, – toks A. Klišonio atsakymas vilčių, kad bus kitaip, nesuteikė.
Svarstoma ir apie tai, kad jei savivaldybės perimtų kelius, kurie yra ne miestų ir miestelių teritorijose, būtų galima pretenduoti į papildomus 5 proc. KPPP lėšų. Tiesa, kad taip įvyktų, Vyriausybė turės numatyti ir patvirtinti tvarką.
Prieš savaitę rašėme, jog šiuo metu Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo įstatyme numatyta, kad ne mažiau kaip 50 proc. KPPP lėšų skiriama investicijoms arba kapitaliniam gatvių, kelių remontui. Įsigaliojus pataisoms išnyktų žodis „kapitaliniam“, tad pinigus būtų galima naudoti einamajam remontui.
„Kadangi „Via Lietuva“ prašo pateikti informaciją dėl mūsų prioritetų, siūlymas yra toks: kitais metais pabaigiame tvarkyti Plungės miesto Telšių gatvę iki aplinkkelio. Ten dar trūksta apie 600 tūkst. eurų. Tačiau kitos gatvės – Laisvės, Rietavo, V. Mačernio, Vytauto, A. Jucio, A. Vaišvilos ir S. Nėries? Ar tikrai reikia daryti kapitalinį remontą? Tai beprotiškos sąnaudos. Galima einamuoju remontu“, – Savivaldybės kolegijos posėdyje kalbėjo meras.
Pasak Savivaldybės vadovo, tose gatvėse galima, kur reikia, papildomai sudėti ar pakeisti bortus, bet ne keisti pagrindus, nes tai remonto vertę išaugina kone dvigubai. „Reikėtų pakoreguoti sąrašą. Šiuo metu projektai parengti Kepyklos ir Pievų gatvėms, ten, kur yra žvyro danga ir asfaltas iš tikrųjų yra reikalingas. Taigi kitų metų finansavimui, be Telšių gatvės, teikiame šias gatves, kitas išvardytas įtraukiame į einamojo remonto dalį. Pateikę šiuos pakeitimus galėtume pradėti rangos darbų pirkimus, kad kitiems metams jau turėtume rangovus“, – siūlė A. Klišonis.
Kolegijos narys Algirdas Pečiulis siūlė kartu pradėti galvoti ir apie tai, ar kaimo vietovėse prioritetinių gatvių sąraše esančioms gatvėms su asfaltbetonio danga būtina daryti kapitalinį remontą.
„Jei tą sąrašėlį krutiname, sakyčiau, Laisvės gatvę reikėtų eliminuoti, nes didžioji dalis padaryta neseniai, o ta dalis, kur suprojektuota, bet nedaryta, irgi yra ne taip seniai perasfaltuota, šaligatvis geros būklės. Nebūtų logikos ten ką nors daryti, kad žmonių nepiktintume, nes daug yra gatvių netvarkytų. Kad nekiltų negerų norų, „numeskime“ ją į sąrašo galą, kad kokius dešimt metų nepakiltų iki viršaus“, – siūlė politikas Robertas Endrikas.
Tiesa, prioritetinių gatvių sąrašas taryboje bus tvirtinamas tik vasarį, tad Kepyklos ir Pievų gatvių gyventojams reikia nuoširdžiai melstis, kad geri norai neliktų tik norais.
Parašykite komentarą