
Iš Plungės rajono, Narvaišių kaimo, kilęs Ramūnas Rojus dėl neišsivysčiusio šlaunikaulio gimė su trumpesne koja. Tačiau nuo vaikystės nešiojamas kojos protezas nesutrukdė jam siekti aukštumų sporto srityje ir pagerinti ne tik asmeninį, bet ir Lietuvos rekordą rutulio stūmimo rungtyje.
Nesureikšmina savo negalios
R. Rojus gimė Plungėje, o vaikystę praleido nedideliame, bet, pasak sportininko, vis gražėjančiame ir labai jaukiame Narvaišių kaime. Ten iki šiol gyvena vaikino tėvai, kuriuos jis dažnai aplanko.
Baigęs dešimtmetę Narvaišiuose, Ramūnas tęsė mokslus Plungės „Saulės” gimnazijoje. Po to įstojo į Žemaitijos kolegiją Rietave, įgijo informacinių technologijų inžinerijos bakalaurą. Vėliau Klaipėdos universitete baigė ir magistro studijas.
„Buvau aktyvus, nuo mažų dienų mėgau krepšinį. Kaip ir kiekvienas Lietuvos vaikas, kamuolį mėtydavau ištisas dienas. Pagrindinėje mokykloje turėjome teniso stalą, tai didesnis dėmesys buvo šiai sporto šakai. Net rajono varžybose teko žaisti už Narvaišių mokyklą. Vėliau sportas buvo apleistas, nes lankiau Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklą ir tiesiog nebelikdavo laiko“, – pasakojo sportininkas.

Gimnazijoje R. Rojus dėl negalios buvo atleistas nuo kūno kultūros pamokų, vietoj jų vaikinui teko rinktis šaškių užsiėmimus. Anot pašnekovo, ir su šaškėmis sekėsi neblogai, ne kartą teko garbė atstovauti Narvaišių pagrindinei mokyklai ir „Saulės“ gimnazijai.
R. Rojus savo negalios niekada nesureikšmino, kadangi viską pasidaryti savarankiškai gali ir pats. Sportininkas pasakojo, kad vaikystėje jam labai pasisekė, nes turėjo labai gerų draugų.
„Laksčiau su draugais, važinėjom dviračiais, ėjom su draugais į šokius ir viską dariau, ką ir draugai. Kas nesikeitė nuo vaikystės iki dabar, kad kojos protezas po ilgų vaikščiojimų ima trinti, bet ir tai manęs nesustabdo veikti ir siekti tikslų. Negaliu tik prabėgti maratono, bet daug žmonių to nedaro, tad nieko neprarandu“, – teigė plungiškis.
Atstovauja žmonių su negalia sporto klubui
Aktyviau sportuoti R. Rojus ėmė studijuodamas Žemaitijos kolegijoje. Ten beveik visą savo laisvą laiką skyrė krepšiniui, stalo tenisui ir svarmenų kilnojimui.
„Rimtesnis sporto progresas įvyko Klaipėdoje, kada studijuodamas universitete pradėjau lankyti stalo teniso treniruotes. Tačiau vėliau iš tetos Linos, kuri Telšiuose dirba lengvosios atletikos trenere, sužinojau, kad yra neįgaliųjų sportas. Tada susiradau žmonių su negalia sporto klubą „Žuvėdrą“ ir kreipiausi, kad pasiūlytų kokią sporto šaką“, – prisimena sportininkas.
R. Rojus gavo pasiūlymą žaisti tinklinį, bet vos tik pirmą kartą pamatė, kad jis žaidžiamas sėdint, nusivylė ir nebegrįžo. Praėjus pusmečiui, aplinkinių įkalbėtas dar kartą pabandyti, Ramūnas nuvyko į šios neįgaliųjų sporto šakos varžybas. Pasirodo, bežaidžiant pagavo azartas, tad Ramūnas sau pasakė, kad jų komanda tikrai taps Lietuvos čempione. Ir nedaug teapsiriko – namo žaidėjai grįžo pelnę vicečempionų titulą.
R. Rojus jau 11 metų atstovauja Klaipėdos žmonių su fizine negalia sporto klubui „Žuvėdra“. Su šiuo klubu išbandė daug sporto šakų: stalo tenisą, plaukimą, lengvąją ir sunkiąją atletiką. Sportininko sąskaitoje – ne vienas medalis. Plungiškis buvo pakviestas į Lietuvos sėdimo tinklinio vyrų nacionalinę rinktinę. Daug varžėsi Baltijos lygoje ir keletą kartų teko atstovauti Lietuvai Europos čempionatuose.
Pirmasis žingsnis į lengvosios atletikos kelią
Vieną 2019 metų vasaros vakarą su R. Rojumi susisiekė Paralimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius ir pasiūlė sudalyvauti Lietuvos televizijos projekte „Ypatingas būrys“. Ten sutiktas Jonas Spudis įkalbėjo Ramūną išbandyti lengvąją atletiką – ieties metimą bei ritulio stūmimą nuo specialios sėdimos kėdutės-stovo.
„J. Spudis tapo mano treneriu, įstojau į Šiaulių klubą „Šiaulietis“. Pirmos tarptautinės varžybos įvyko 2021 metais Dubajuje, ten įvykdžiau Europos čempionato normatyvą ir tais pačiais metais Europos čempionate užėmiau 5-ąją vietą rutulio stūmimo ir 6-ąją vietą ieties metimo rungtyse. Čia ir prasidėjo mano kaip sportininko kelias.“
Bet derinti darbą ir treniruotes Šiauliuose darėsi vis sunkiau, pašnekovas sako pajutęs, kad nebetobulėja. Pagalbos ranką ištiesė žinomas Lietuvos paraatletas Danas Sodaitis, kuris yra žmonių su fizine negalia klubo „Paradoksas“ įkūrėjas ir vadovas. Jis surado sportiškam vaikinui trenerį Klaipėdoje – daugkartinį Lietuvos rutulio stūmimo čempioną Šarūną Banevičių. Nuo 2024 metų pradžios šis dirba su Ramūnu. Treniruotės vyksta keturias dienas per savaitę Klaipėdos lengvosios atletikos manieže.

Įspūdingi laimėjimai ir pagerintas Lietuvos rekordas
Gero trenerio pagalba nenuėjo veltui. 2019 metais Kroatijoje vykusiame Europos čempionato B divizione, sėdimo tinklinio varžybose, R. Rojus su komanda pelnė antrąją vietą. Tais pačiais metais Vengrijoje laimėta dešimtoji vieta.
2021 metais Lenkijoje vykusiame Europos čempionate vyras užėmė penktą vietą rutulio stūmimo ir šeštąją – ieties metimo rungtyse. 2022 metais Portugalijoje IWAS Pasaulio žaidynėse atitinkamai jau pelnė pirmąją ir antrąją vietas.
Po metų Prancūzijoje vykusiame Pasaulio čempionate Ramūnas užėmė dvyliktąją vietą debiutinėje ieties metimo rungtyje. Tais pačiais metais Tailande vykusiose IWAS Pasaulio žaidynėse – antrąją ir trečiąją vietas. 2024 metais Japonijoje, Pasaulio čempionate, rutulio stūmimo rungtyje – aštuntąją vietą.
Šių metų kovo 2 dieną vyko Lietuvos žmonių su negalia uždarų patalpų lengvosios atletikos čempionatas. Startas buvo labai laukiamas, kadangi su treneriu dirbo visus metus, norėjo pasiekti kuo aukštesnių rezultatų.
Rezultatas, anot sportininko, buvo geresnis nei tikėtasi, nes sportininkui pavyko pagerinti rutulio stūmimo Lietuvos rekordą. Tiesa, prieš tai rekordas buvo 12,03 metro. Jis taip pat priklausė R. Rojui.
„Kada rekordą pagerini 1 metru ir 71 centimetru, jausmas yra nuostabus, nežinai, kur dėtis, sau vis kartoji, kad tu tai padarei. Faktas, kad prie to prisidėjo visi aplinkiniai, draugai, kurie mane garsiai palaikė plojimais ir šūksniais – negalėjau jų nuvilti“, – džiugias akimirkas prisiminė plungiškis.
Aktyviai leidžia laisvalaikį
Šiuo metu R. Rojus gyvena Klaipėdoje, dirba IT aptarnavimo inžinieriumi.
Turėdamas laisvo laiko sportininkas jį leidžia aktyviai. Mėgsta irkluoti baidarę ir teigia, kad upės srovė nuteikia itin atpalaiduojančiai, ramina. Yra perplaukęs visą Miniją ir Nemuną Lietuvos teritorijoje. Taip pat mėgsta muziką ir kompiuterinius žaidimus.
Paklaustas, kokie jo kaip sportininko artimiausi planai, Ramūnas užsiminė, kad šiuo metu ruošiasi Pasaulio lengvosios paraatletikos čempionatui, kuris vyks Indijoje. Šis startas bus pats svarbiausias, jam ir ruošiasi.

Parašykite komentarą