
Į „Žemaičio“ redakciją atėjusi Tverų seniūnijos gyventoja Jovita papasakojo, kad ji su vyru jau keletą metų naudojasi Rietavo socialinių paslaugų centro teikiama pavėžėjimo paslauga, kuri labai naudinga prireikus nuvykti į gydymo įstaigą. Bet vieną dieną, paskambinusi socialinei darbuotojai ir užsisakiusi automobilį, moteris išgirdo, kad nuo šiol už kelionę teks mokėti bene dešimt kartų brangiau – vietoj seniau mokėtų 9-ių eurų pakloti 90. „Atsisakėme, nes net su taksi būtų pigiau“, – pasikeitusia tvarka piktinosi moteris.
Keitėsi pajamų skaičiavimo tvarka
„Su vyru gyvename Pupžiubių kaime, abiems nustatytas neįgalumas. Kiek tų išvykų mudu turime – vos vieną kitą per mėnesį, kai prireikia nuvykti į gydymo įstaigą ir dar į parduotuvę įsigyti būtiniausių priemonių. Paskutinį kartą už liepos mėnesį sumokėjau 9 eurus, nors tada į gydymo įstaigą mane vežė net tris kartus. O nuo liepos mėnesio už vieną kelionę paprašė jau beveik 90-ies eurų. Išgirdę naują kainą atsisakėme su vyru vykti. Aš esu prisiregistravusi pas gydytojus Telšiuose, vyras – Varniuose, tai mums net su taksi būtų pigiau nuvykti ten“, – pasipiktinusi dėstė moteris.
Kas atsitiko – kodėl šitaip pasikeitė paslaugos kaina, „Žemaitis“ teiravosi Rietavo socialinių paslaugų centro direktorės Danutės Stončiuvienės. Pasak jos, Rietavo socialinių paslaugų centro teikiamų paslaugų įkainiai yra nustatyti remiantis Rietavo savivaldybės tarybos 2022 metų liepos 14 dienos sprendimu. Jis nurodo, kad teikiant transporto organizavimo paslaugą, jos gavėjui už nuvažiuotą kilometrą reikia mokėti 0,75 euro.
Direktorė nurodė, kad „Žemaičio“ skaitytoja ir jos vyras į gydymo įstaigas būdavo vežami suskaičiavus vienos Jovitos pajamas, tačiau nuo liepos 1 dienos įsigaliojus naujai tvarkai dabar vertinamos nebe vieno asmens, bet vidutinės šeimos pajamos.
„Nuo gaunamų pajamų dydžio priklauso ir mokėjimas už pavėžėjimo paslaugą. Kadangi minėtų asmenų vidutinės šeimos pajamos vienam asmeniui nustatytą normą viršija net 5-is kartus, jie dabar turi mokėti pilną pavėžėjimo įkainį, bet ne daugiau kaip 188 eurus per mėnesį. Kai šie sutuoktiniai važiuoja į Telšius ar Varnius, pirmyn ir atgal mūsų transportas suvažinėja net 120 kilometrų. Padauginus iš 0,75 euro ir gauname 90 eurų. Be to, dar reikia susimokėti ir už prastovas, kadangi jie ne tik gydymo įstaigas lanko, bet prašo apvažiuoti ir 2–3 parduotuves“, – paaiškino D. Stončiuvienė.
Siūlo ieškoti kompromisų
Socialinių paslaugų centro direktorė pasakojo, kad Jovitai ir jos vyrui buvo pasiūlyta prisiregistruoti Rietave esančioje gydymo įstaigoje, tada kelionės išlaidos būtų mažesnės. Deja, šis siūlymas sutuoktinių nesužavėjo, jie atsakė, neva Telšiuose dirbantys gydytojai išrašo specialus vaistus, kurių niekur kitur negalima įsigyti. Tačiau Rietavo socialinių paslaugų centro direktorė įsitikinusi, kad šiais laikais būtų galimybė užsisakyti reikiamų vaistų su pristatymu į Rietave esančią vaistinę.
Pati Jovita „Žemaičiui“ paaiškino, kad persirašyti į Rietave esančią gydymo įstaigą neketina, kadangi nepasitiki ten dirbančiais gydytojais – šie esą sykį vos nenuvarė jos į kapus.
„Iš šiaip tame nebūtų jokios logikos: jeigu būtume registruoti Rietave, vis tiek pirmyn atgal susidarys nemenkas kilometrų skaičius ir mokėti reikės tiek pat“, – paaiškino ji.
O kodėl jiedu nenori naudotis pacientų pavėžėjimo paslauga, kuri senyvo amžiaus ir mažas pajamas gaunantiems arba negalią turintiems asmenims teikiama nemokamai?
„Nes tokiu atveju nebegalėtume nuvykti į parduotuvę. Dukros gyvena Telšiuose, viena neturi vairuotojo pažymėjimo, kita dirba ir neturi laiko prilakstyti pas mus, retai aplanko. Tai nori nenori tenka patiems ir maisto, ir priemonių nusipirkti. O pacientų pavėžėjimo paslauga skirta griežtai tik nuvykti pas gydytoją ir atgal“, – kalbėjo Jovita.
Kam skirta transporto organizavimo paslauga?
Įdomi detalė, kad pasikeitus teisės aktams per artimiausią Tarybos posėdį bus keičiama Rietavo socialinių paslaugų centro teikiamos transporto organizavimo paslaugos, kuria ir naudojasi Jovita su vyru, apmokėjimo tvarka.
Viena iš naujovių bus ta, kad įsigaliojus šiems pakeitimams nuvažiuotas kilometražas bus skaičiuojamas nebe nuo Rietavo socialinių paslaugų centro, kaip dabar, o nuo paslaugos gavėjo namų iki jo pageidaujamo pasiekti taško ir atgal iki namų. Tad kelionė iki Varnių ir Telšių sutuoktiniams vėl turėtų gerokai atpigti, tiesa, vargu ar pasieks buvusių vos kelių eurų lygį.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Komunikacijos skyriaus patarėja Justina Petravičienė išvardino, kam teikiama transporto organizavimo paslauga.

„Ši paslauga teikiama pagal poreikius asmenims, kurie dėl negalios, ligos ar senatvės turi judėjimo problemų, kurie dėl nepakankamų pajamų ar dėl poreikio atlikti hemodializę negali naudotis visuomeniniu ar individualiu transportu. Transporto organizavimo paslauga apima pavėžėjimą, pagal individualius asmens poreikius teikiamą pagalbą, palydint asmenį iš jo namų iki transporto priemonės, iš jos iki tikslo objekto ir atgal“,– kalbėjo skyriaus patarėja.
Kaip minėta, mokėjimo už transporto organizavimo paslaugą dydis nustatomas ir apskaičiuojamas Savivaldybės tarybos nustatyta tvarka. Tai reiškia, kad kiekviena savivaldybė turi būti pasitvirtinusi mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašą, kuriame būtų nustatyti ne tik mokėjimo dydžiai, bet ir atleidimo nuo mokėjimo už paslaugas ar mokėjimo sumažinimo sąlygos.
Kam skirta nemokamo pacientų pavėžėjimo paslauga?
Nuo šių metų liepos visoje šalyje teikiama ir nauja pacientų pavėžėjimo paslauga. Nustatytus kriterijus atitinkantys asmenys nemokamą pavėžėjimą gali užsisakyti paskambinę telefonu 1808. Bet svarbu atsiminti, kad užsisakius automobilį kelionei į gydymo įstaigą, vairuotojas niekur kitur nestos ir kol jūs pasipirksite nelauks, ką minėjo ir Jovita.
Nemokama pavėžėjimo paslauga gali naudotis asmenys, kuriems:
– nustatytas 55-ių procentų ar mažesnis dalyvumo lygis ir kurie dėl nepakankamų pajamų turi teisę į priemokas už kompensuojamuosius vaistus;
– nustatytas neįgalumo lygis ir kurie dėl nepakankamų pajamų turi teisę į priemokas už kompensuojamuosius vaistus;
– sulaukę 75 metų ar daugiau ir kurie dėl nepakankamų pajamų turi teisę į priemokas už kompensuojamuosius vaistus;
– pavėžėjimo paslauga yra reikalinga dėl sveikatos būklės.
Būtina paminėti, kad pavėžėjimas yra skirstomas į dvi rūšis: į nespecializuotą ir į specializuotą. Pastarojo metu dalyvauja medicininį išsilavinimą turintis asmuo, tai reiškia, kad pavėžėjimo paslauga teikiama greitosios medicinos pagalbos automobiliu, jo metu yra stebima paciento būklė. Nespecializuoto pavėžėjimo metu medikas paciento nelydi.
Parašykite komentarą