
Sausio 19-ąją Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, Prezidento kanceliarija, Krašto apsaugos ministerija, Kultūros ministerija ir Lietuvos nacionalinis muziejus visuomenę kvietė pagerbti 1863–1864 m. sukilimo prieš Rusijos okupacinę valdžią vadus ir dalyvius.
Iškilmingas renginys „Pakilę laisvei. 1863–1864 metų sukilimas ir mes“ vyko sostinėje, Gedimino kalno papėdėje, prie Pilininko namo.
Į renginį kaip vėliavnešiai buvo kviečiami ir miestų, miestelių, kaimų, seniūnijų centrų atstovai. Jų prašyta atsivežti reprezentacines siuvinėtas herbines vėliavas, kurios yra suderintos su Lietuvos heraldikos komisija. Tad renginyje dalyvavo ir mūsų Savivaldybės atstovai: Stalgėnų vėliavą nešė Stalgėnų seniūnas Arūnas Jurkus, Platelių vėliavą – Platelių seniūnijos vyresnysis specialistas Justinas Uščinas, Šateikių vėliavą – šateikiškis Romualdas Bertašius, Alsėdžių – alsėdiškis Virgilijus Miknevičius, Kulių – seniūnaitis Marijus Mineikis.
Kreipdamasis į renginio dalyvius, šalies vadovas pabrėžė: „Sukilėlius įkvėpė ne tik prarastos valstybės ilgesys, bet ir jų tėvų bei senelių pavyzdys. Pakilę tarsi jūros banga, jie neklausė, ar privalo sekti ankstesnių bangų pavyzdžiu. Veržėsi pirmyn tikėdami, kad nebus paskutiniai. Beatodairiškai narsi istorinės Lietuvos valstybės dvasia galiausiai užleido vietą tautiniam atgimimui ir naujos pradžios vilčiai. Vilčiai, kuri išsipildė ir leido mums sukurti nepriklausomą Lietuvos Respubliką – Europos Sąjungos ir NATO narę“, – sakė šalies vadovas.

Renginys „Pakilę laisvei. 1863–1864 metų sukilimas ir mes“ surengtas ypatingoje vietoje – Gedimino kalno papėdėje. O ypatinga ji tuo, kad 2017 metais Gedimino kalne buvo atrasti 20 sukilimo dalyvių palaikai, kurie 2019 metais iškilmingai perlaidoti Rasų kapinėse Vilniuje.
Renginyje pasirodė Veronika Povilionienė, folkloro grupė „Ugniavijas“, Lietuvos kariuomenės orkestras, istorinės rekonstrukcijos klubai iš Lietuvos ir Lenkijos.
Priminsime, jog Prezidento Gitano Nausėdos iniciatyva Seimas sausio 22-ąją yra paskelbęs 1863–1864 m. sukilimo prieš okupacinę Rusijos imperijos valdžią pradžios diena. Pažymint ją, stengiamasi įtraukti kuo daugiau žmonių iš įvairių Lietuvos regionų, kuriuose gausu su sukilimu susijusių ir jį įprasminančių vietų. Be to, svarbu pagerbti už Lietuvos laisvę ir europines vertybes kovojusių sukilėlių atminimą, siekti, kad šiandieninei visuomenei tai taptų įkvepiančiu pilietiškumo šaltiniu.
Parašykite komentarą