
Žiema jau eina į pabaigą ir ūkininkai pradeda ruoštis pavasario darbams. Paprastai tokiu metu ūkininkai neretai organizuodavo įvairias protesto akcijas, o šiemet ramu. Kaip sakė Lietuvos ūkininkų sąjungos Plungės skyriaus pirmininkas Marijus Kaktys, metai ūkininkams buvo palankūs: pieno supirkimo kainos normalios, trąšos atpigusios, degalai – taip pat. Tad su M. Kakčiu ir kalbėjomės apie tai, kokiomis nuotaikomis gyvena Plungės rajono ūkininkai.
Prieš kelias dienas Anykščiuose vyko konkurso „Metų ūkis 2024“ laimėtojų pagerbimo šventė. Žinoma, tarp jų buvo ir Plungės rajono ūkininkų. Kalbėdamas apie šventę, M. Kaktys atkreipė dėmesį, kad pirmą kartą žemės ūkio ministras buvo sutiktas plojimais. Viskas tik dėl to, kad nebeliko priešpriešos tarp žemdirbių ir ministerijos. Praėjusią Seimo kadenciją ilgą laiką ministerijai vadovavęs Kęstutis Navickas tą priešpriešą įplieskė apkaltinęs ūkininkus lobizmu dėl to, kad jie prašė pratęsti terminą mėšlui išvežti į laukus.

„Dabartinis ministras – buvęs ūkininkas, išaugęs iš Ūkininkų sąjungos. Žinoma, jam bus labai sudėtinga perėjus į kitą barikadų pusę. Yra Europos Sąjungos reikalavimai, žaliasis kursas. Kad ir kaip jo nemėgtume, kažkiek turime įgyvendinti ir mums turi būti geras. Nėra lengva suderinti viską su visais, bet jei protingai kalbėsis, tai ir mes suprasime, ką galima, ko negalima. Juk nėra taip, kad aklai užsispiriame ir niekur negalima pajudėti“, – svarstė M. Kaktys.
Nors santykiai su ministru lyg ir geri ir ūkininkų nuotaikos kol kas geros, tačiau žemdirbiai vietoje nestovi. Pasak Ūkininkų sąjungos Plungės skyriaus pirmininko, kovo mėnesį pienininkai šaukia suvažiavimą, kuriame bus akcentuojama, kad sudaryta žemės ūkio ministro programa atlieptų jų lūkesčius, kad Maisto taryba sudarytų proporcijas, kokia dalis tenka žemdirbiams, kokia perdirbėjams ir kokia prekybininkams. Tiesa, pastarieji ne itin nori į Maisto tarybos sudėtį, kad nereikėtų prisiimti kokių nors įsipareigojimų.
Na, o rajono ūkininkų laukia didesni žemės mokesčiai. Kaip sakė M. Kaktys, tai buvo derybos su vietos valdžia, kalbėta, kad ir žemdirbiai turi šiek tiek prisidėti prie švietimo, medicinos. Žinoma, derybos turi būti abiem pusėms naudingos, tad ūkininkams pažadėta, jog bus skirta daugiau lėšų keliams tvarkyti. Kaip žinoma, kelių būklė kaimuose – nepavydėtina. „Ne visi ūkininkai tuo patenkinti, bet kai kurie supranta, kad turi kažkiek prisidėti prie bendro rajono labo“, – pastebėjo Plungės skyriaus pirmininkas. Jis sutiko, kad kelių būklę nemažai pablogina ir ūkininkų technika, tačiau pažymėjo ir tai, kad neretai ūkininkai patys tvarko žvyrkelius, prikimba seniūnijoms žiemą.
Prisiminta ir buvusi problema su jaunaisiais ūkininkais, kuri išsisprendė, kai ministrą K. Navicką pakeitė Kazys Starkevičius. Plungės rajone milijoninio projekto turėjo atsisakyti du jauni ūkininkai. Broliai parašė projektą fermai statyti, trims robotams ir kitokiems įrenginiams įsigyti, bet… Atvažiavę tikrintojai rado jaunųjų ūkininkų gyvulius prie tėvų ūkio. Buvo užfiksuotas pažeidimas, parama neskirta. „Visa tai dabar panaikinta, nuspręsta, kad yra tęstinumas. Juk ūkininkai, kurie pradėjo ūkininkauti nuo nepriklausomybės atkūrimo, sensta. O jei neleis jaunam kurtis šalia tėvų, tada niekas ir nedės pastangų, kad atsirastų ūkis“, – kalbėjo M. Kaktys. Anot jo, būtent apie 70 proc. jaunų ūkininkų yra iš tos pačios šeimos, t. y. perimami tėvų ūkiai arba vaikai kuriasi šalia. Ir tik vienas kitas visiškai naujas. 2024 m. Plungės rajone buvo 287 jaunieji ūkininkai.
Plungės rajone 2024 m. buvo registruoti 1 898 ūkininkų ūkiai, tačiau į sąjungą įstoję tik apie 250. „Ūkininkų sąjunga daug padeda: dalijamės informacija, sužinome, kur kokie teisės aktai pasikeitė. Daug kovojame dėl ūkininkų gerovės. Kartais būna pikta, kad visais tais iškovotais dalykais naudojasi ir nesantieji Ūkininkų sąjungoje“, – guodėsi M. Kaktys.
Beje, plungiškiai ūkininkai padėjo ir Telšių rajono ūkininkams, nukentėjusiems nuo gaisro. „Mes paraginome ūkininkus nelikti abejingus, bet tik tie, kas norėjo, prisidėjo asmeniškai. Baisu, kai pamatai, kas nutiko, – kalbėjo M. Kaktys. – Tada pagalvoji ir apie save, tą nelaimę ant savęs „prisimatuoji“.“
Ūkininkų laukia pavasarinis sėklos valymas, mėšlo vežimas, tręšimas, technikos ruošimas, o Ūkininkų sąjungos – nauja „kova“ aukštesniu lygiu. Anot Plungės skyriaus pirmininko, teks kovoti dėl biurokratijos mažinimo – įvairių žurnalų pildymo, kuris labiau teorinis nei praktinis.

Parašykite komentarą