
Į redakciją paskambinęs varkališkis Antanas sakė jau antrą dieną su nerimu stebintis kitąpus gatvės vykstančius darbus – vyrai ant įmonės „DOJUS agro“ prekybos ir aptarnavimo centro stogo iškėlė didžiulę telekomunikacijų anteną. Vyras sakė nerimaujantis, kad šios antenos skleidžiami spinduliai gali neigiamai paveikti aplinkinių sveikatą. Įdomu tai, kad po poros dienų sulaukėme ir kito varkališkio skambučio dėl tos pačios antenos, tik šįkart žmogus sakė nerimaujantis ne dėl savo sveikatos, bet pykstantis, kad iškilus minėtai galingai antenai nustojo veikti jo ant stogo išsikelta televizijos antena.
Antenos norėjo… patys gyventojai
„Vakar atvažiavo didžiulis kranas iš iškėlė tą anteną ant „DOJUS agro“ pastato. Milžiniška ji, gal 20-ies metrų aukščio. Skambinau seniūnui paklausti, kas čia vyksta, ar tas daroma turint leidimus, tačiau jis nieko nežino. Nebuvome informuoti ir mes, artimiausi kaimynai. Tad natūraliai kyla klausimas, ar tokiems darbams nereikia aplinkinių sutikimo? Galų gale, kokią spinduliuotę ta antena skleis, ar galime būti ramūs dėl savo ir savo vaikų sveikatos?“ – klausimus žėrė varkališkis Antanas.
Redakcijos žiniomis, tiek žemės sklypas, tiek jame esantis minėtas pastatas, ant kurio stogo sumontuota antena, priklauso įmonei UAB „Kieto kuro centras“. Šiai įmonei vadovauja neseniai plungiškių ir rietaviškių į Seimą išrinkto verslininko Tomo Domarko žmona Živilė.
Registrų centro duomenimis, „Kieto kuro centras“ su bendrove „Tele-2“ 2021 m. sudarė stogo nuomos sutartį. Pastaroji ir sumontavo gyventojus sunerimti privertusią anteną.
Pabandėme išsiaiškinti, kas tai per antena ir kodėl ji iškilo būtent Varkaliuose. Kaip nurodė „Tele-2“ viešųjų ryšių atstovė Asta Buitkutė, kad antenos įrengimo reikalavo patys varkališkiai. Esą bendrovė sulaukė nemažai prašymų pagerinti ryšio kokybę, todėl ir buvo priimtas sprendimas įrengti mobiliojo ryšio anteną.
Pasak „Tele-2“ atstovės, antena įrengta griežtai laikantis vis teisės aktų reikalavimų ir jais numatytų procedūrų.
Tokius pačius pastebėjimus išsakė ir Varkalių bendruomenės vadovas Ramūnas Donauskas. Anot jo, iki tol dėl prasto mobiliojo ryšio skundėsi ne tik gyventojai, esą kentėjo ir verslas. O dabar vietiniai esą džiaugiasi pagerėjusiu mobiluoju ryšiu.
Bendruomenės pirmininkas akcentavo, kad šiam tikslui pasiekti prireikė ne vienerių metų. Dėl problemos sprendimo kreiptasi į Ryšių reguliavimo tarnybą.
Viršijimų nenustatyta
Be abejo, geras mobilusis ryšys šiais laikais – būtinas, tačiau suprantami ir gyventojų nuogąstavimai dėl galimo neigiamo poveikio sveikatai. Apie tai, kokios įtakos tokios rūšies antena gali turėti aplinkinių gyvenimo kokybei, redakcija teiravosi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) – būtent jis atlieka tokių objektų valstybinę visuomenės sveikatos saugos kontrolę.
NVSC Telšių departamento Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėjas Raimundas Raibužis teigė, kad norint atlikti elektromagnetinės spinduliuotės matavimus stebėsenos taškai nustatomi antenos veikimo lauke esančiose artimiausiose ugdymo ir sveikatos priežiūros įstaigose, vaikų žaidimų aikštelėje, atvirame sporto aikštyne bei panašiuose objektuose.
R. Raibužis akcentavo, kad atliekant kontrolę Plungės rajone nebuvo nustatyti ribinių verčių viršijimai, kitaip sakant, elektromagnetinė spinduliuotė neviršijo leistinos normos.
O ar teisės aktai reguliuoja, kur tokie objektai kaip minėta mobiliojo ryšio antena gali būti įrengti? Ar taikomi reikalavimai dėl tam tikro atstumo nuo gyvenamųjų ar kitos paskirties pastatų?
Pasak specialisto, teisės aktai nereglamentuoja radiotechninių objektų įrengimo vietų. Prieš statant tokį objektą statytojas privalo parengti ir su atitinkamomis institucijomis suderinti radiotechninės dalies projektą ir elektromagnetinės spinduliuotės stebėsenos planą. Derinimo metu nustačius, jog šie dokumentai neatitinka aprašo arba kitų visuomenės sveikatos saugos reikalavimų, tokio objekto įrengimas arba eksploatacija negalimi.
Ginčytinas poveikis sveikatai
NVSC tinklapyje pateikiama informacija apie mobiliojo ryšio antenų skleidžiamų elektromagnetinių laukų (EML) poveikį žmogaus organizmui.
Pažymima, kad žmones gali varginti padidėjęs jautrumas EML. Šalia jų šaltinių gyvenantys žmonės gali jausti subjektyvius simptomus, tokius kaip galvos skausmas ir svaigimas, nuovargis, miego sutrikimas, pykinimas, sutrikęs širdies plakimas bei kitus negalavimus. Šiuos sutrikimus jaučiantys asmenys yra linkę juos susieti su EML daromu poveikiu.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, iki šiol nebuvo apibrėžti jokie aiškūs padidėjusio jautrumo elektromagnetiniams laukams nustatymo kriterijai. Taip pat nėra ir aiškaus klinikinio galimo poveikio vaizdo arba žinomo biologinio žymens. Vis dėlto NVSC pranešime teigiama, kad PSO 2011 m. EML klasifikavo kaip galimai onkologinius susirgimus sukeliantį veiksnį.
Pastebėjo televizijos trukdžius
Rengiant šią publikaciją redakcija, kaip minėta, sulaukė ir kito Varkalių gyventojo kreipimosi. Šis mūsų skaitytojas sakė esantis susirūpinęs ne sveikata, bet atsiradusiais televizijos trikdžiais. Ir jie, vietos gyventojo teigimu, prasidėjo būtent tada, kai ant „DOJUS agro“ stogo išdygo mobiliojo ryšio antena. Be to, vyriškis nurodė, kad su ta pačia problema susidūrė ir jo kaimynai.
Ar žmogaus spėjimai pagrįsti, paprašėme paaiškinti Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT).
RRT Elektroninių ryšių išteklių valdymo grupės vyriausiasis patarėjas Ričardas Budavičius patvirtino, kad varkališkio nuogąstavimai – ne iš piršto laužti.
Eksperto teigimu, pradėjus skaitmeninti televizijos transliacijas, atsilaisvinusius radijo dažnius nuspręsta leisti naudoti mobiliojo ryšio operatoriams.
Gavę radijo dažnių juostas mobiliojo ryšio operatoriai buvo įpareigoti atsiradusias problemas dėl televizijos transliacijų trikdžių išspręsti savo lėšomis, tik klausimas, ar laikomasi šio įpareigojimo.
R. Budavičius nurodė, kad sutrikus televizijos transliacijai galima kreiptis į Ryšių reguliavimo tarnybą – ši konsultuoja gyventojus bei vyksta tirti ir šalinti susidariusių problemų.
Parašykite komentarą