
Ne viena šalis jau yra uždraudusi mokyklose naudotis mobiliaisiais telefonais. Lietuvoje tokio įstatymo nėra, tačiau kai kurios švietimo įstaigos savarankiškai riboja išmaniųjų įrenginių naudojimą – telefonai prieš pamokas iš mokinių surenkami, o atiduodami tik joms pasibaigus. Raginimą nacionaliniu mastu įvesti draudimą naudoti mobiliuosius telefonus ir sugrąžinti mokinių dėmesį mokymuisi šalies valdžiai vasario pradžioje pateikė 20 visuomeninių organizacijų. Įvesti šį ribojimą iki 2026 metų pabaigos yra numačiusi ir Sveikatos apsaugos ministerija, bet Švietimo, mokslo ir sporto ministerija kalba tik apie galimus rekomendacinio pobūdžio pasiūlymus. Kol valdžios institucijose vyksta diskusijos, domimės, ką apie telefonų draudimą ugdymo įstaigose galvoja Plungės rajono savivaldybės ir Rietavo savivaldybės švietimo bendruomenė.
Ekspertų išvada: naršymas internete blaško vaikų dėmesį
Siekiant išsiaiškinti mobiliųjų telefonų įtaką vaikų raidai ir mokymosi procesui atliekama vis daugiau tyrimų. Ekspertų išvados – ne technologijų naudai: telefonų naudojimas mokyklose blaško vaikų dėmesį, daro neigiamą įtaką jų raidai ir psichinei sveikatai, bendravimui. Neribojamas naršymas internete gali sukelti depresiją, sutrikdyti atmintį, be to, tampa smurto ir patyčių priežastimi. Kai tokios išvados, rodos, nebeverta abejoti draudimo nauda, bet yra ir kita medalio pusė – telefonai naudojami ugdymo procesui paįvairinti.

Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas – prieš griežtą draudimą
Kaip tik dėl tos priežasties griežtam draudimui naudoti mokyklose mobiliuosius telefonus sakė nepritariantis ir Plungės rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis. Pasak jo, mokyklų bendruomenėse vyksta diskusijos, tačiau griežčiausiu – draudimo – keliu nėra nuėjusi nė viena įstaiga. Tiesa, kai kurios mokyklos, pvz., Senamiesčio mokykla organizuoja akciją „Diena be telefono“, Akademiko Adolfo Jucio progimnazija, kaip teigė vedėjas, įvedusi tvarką, kad mokiniai privalo telefonus laikyti spintelėse.
„Esame diskutavę su pedagogų bendruomene – nuomonių yra įvairių, bet mokytojai pripažįsta telefono naudą per pamokas. Asmeniškai pats skeptiškai vertinčiau draudimą, nors ir suprantu, kad telefonas blaško dėmesį, kad dažnas jo naudojimas kenkia vaikų smegenų veiklai, daro įtaką bendravimo ypatumams. Vis dėlto manau, kad griežtais draudimais nieko nepasieksime. Reikia šviesti bendruomenę, diskutuoti apie telefono naudą ir žalą, apie tai, kaip valdyti jo naudojimą“, – kalbėjo G. Rimeikis.
Tokius sprendimus turėtų priimti pačios bendruomenės

Senamiesčio mokyklos direktoriaus Pauliaus Zakalskio nuomone, teisingiausia būtų, jeigu švietimo įstaigos pačios spręstų, ar leisti ir kiek leisti mokiniams naudotis mobiliaisiais telefonais. Mokyklos vadovas pasakojo, kad Senamiesčio mokyklos vidaus tvarkos taisyklės draudžia telefonais naudotis per pamokas, išskyrus atvejus, kai mokytojų prašymu jie pasitelkiami ugdymo procesui pagerinti. Pirmadieniai ir penktadieniai – dienos, kai telefonų negalima naudoti net ir per pertraukas.
„Prie dienų be telefono reikėjo priprasti ir vaikams, ir mokytojams – iš pradžių buvo sunku, bet pamažu apsiprasta ir susigyventa su naująja tvarka. Visada atsiranda žmonių, kurie laužo taisykles. Piktnaudžiavimo atvejų mūsų mokykloje, kaip ir visur, pasitaiko“, – pripažino P. Zakalskis.
Ribojimui pritartų, draudimui – ne
„Saulės“ gimnazijoje naudotis telefonais pamokų metu draudžia vidaus tvarkos taisyklės. Išmaniųjų įrenginių naudojimo ribojimui direktorė Dalia Uščinienė pritartų, tačiau visiškam draudimui – ne. Įstaigos vadovės manymu, galimybė per pertraukas iš spintelių pasiimti telefonus mažintų mokinių norą juos slėpti kuprinėse, rūbų rankovėse ir t. t.

Sudeda į dėžutes

Plungės rajono Liepijų mokyklos direktorė Erika Laurinaitienė labiau būtų linkusi pritarti draudimo ar ribojimo mechanizmų atsiradimui nei nepritarti. Liepijų mokyklos klasėse yra dėžutės, kuriose prieš pamoką mokiniai turėtų palikti savo mobiliuosius įrenginius, bet paklūsta reikalavimui ne visi.
„Pamokose situacija daugmaž suvaldoma, bet per pertraukas mokiniai masiškai sulenda į telefonus. Ir tai iš tiesų veikia jų bendravimą, socializaciją. Telefonais viskas filmuojama, paskui plinta patyčios socialinėje erdvėje. Todėl kuo toliau, tuo garsiau diskutuojama apie jų naudojimo mokyklose uždraudimą. Tikima, kad toks draudimas duotų daugiau naudos nei žalos“, – išsakė savo nuomonę aktualia tema mokyklos vadovė.
Pradinukai nenaudoja, vyresnieji – per pertraukas
Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijoje pradinukai nei per pamokas, nei per pertraukas telefonų nenaudoja. Įrenginius gali išsiimti tik su mokytojo leidimu. Pagrindinio ir vidurinio ugdymo koncentruose įvesta dėžučių sistema – prieš pamoką mokiniai privalo sudėti telefonus į dėžutes. Ir šios tvarkos žiūrima griežtai.
Kaip sakė gimnazijos direktorė Alma Lengvenienė, per pertraukas telefonus mokiniai pasiima ir jais naudojasi, todėl beveik nebendrauja tarpusavyje. „Pastebėjome, kad kai telefonai dėžutėse, mokiniai ramesni per pamokas – nesiblaško, nes niekas jiems nerašo ir atrašyti niekam skubiai nereikia. Atvejų, kai gimnazijoje telefonai naudojami patyčioms, pasitaiko, tačiau retai. Sužinoję apie tokį atvejį, greitai sugaudome, kas ir ką parašė. Jeigu draudimas naudotis telefonais mokyklose būtų priimtas nacionaliniu mastu, tokiam sprendimui pritarčiau. Aprūpintume visus planšetėmis, o ir šiaip elektronikos įrenginių mūsų mokyklose atsiranda vis daugiau ir daugiau“, – kalbėjo gimnazijos Rietave vadovė A. Lengvenienė.

Draudimas – kitų šalių praktika
Taigi nuomonių dėl mobiliųjų telefonų naudojimo mokyklose yra įvairių. Jų draudimas greičiausiai yra lengviausia išeitis, bet ar toks sprendimas, kaip ir pastebėjo G. Rimeikis, – geriausias? Diskusijose dėl galimų draudimų visada akcentuojama, jog tokia griežta kontrolė nemoko vaikų tinkamo naudojimosi mobiliaisiais telefonais įgūdžių, draudimas esą neskatintų mokinių mokytis savidisciplinos, asmeninės atsakomybės ir saugaus bei tikslingo naudojimosi išmaniaisiais įrenginiais – būtent to, ko jiems prireiks gyvenime. Bet kokiu atveju akivaizdu, jog mokyklose telefonų naudojimas yra problema, prieš kurią užsimerkti negalima.
Vertinant viešojoje erdvėje pasirodančią informaciją, matyti, jog uždrausti mobiliuosius kol kas ryžtasi pavienės mūsų šalies mokyklos. Įdomu, kad kai kuriose užsienio šalyse tokia praktika pradėta taikyti anksčiau. Štai kelerius metus ribojusi naudojimąsi mobiliaisiais Italija nuo šių mokslo metų juos visai uždraudė. Tai yra padarę ir Nyderlandai. Prancūzijoje mobilieji uždrausti dar anksčiau – nuo 2018-ųjų. Ar Lietuva prisijungs? Ar vis dėlto atsakomybė už tai taip ir liks pačių mokyklų rankose?
Parašykite komentarą